Ile jajek powinien jeść senior? Wszystko zależy od stanu zdrowia

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Jajka to dość kontrowersyjny produkt, który wiele osób odrzuca ze względu na sporą zawartość tłuszczu. Mają w sobie jednak sporo cennych składników odżywczych, przez które warto włączyć je do diety seniora. Przekonaj się, ile jajek warto jeść dziennie, aby cieszyć się ich wartościami. Już kilka sztuk w tygodniu może skutecznie wzmocnić organizm.

Czy seniorzy powinni jeść jajka?
Czy seniorzy powinni jeść jajka?123RF/PICSEL

Jajka przez lata miały złą opinię. Dzisiaj doceniamy je jednak przez wysoką zawartość białka, witamin oraz minerałów. Przekonaj się, jaka ilość jajek w diecie będzie idealna dla seniora.

Jajka w diecie seniora — dlaczego lepiej z nich nie rezygnować?

Jajka to cenny składnik naszej diety. Zawierają niewiele kalorii, a są wartościowym źródłem białka oraz tłuszczu. Średnie kurze jajko waży 60 g i kryje w sobie ok. 90 kcal. Znajdziemy w nich również niezbędne dla organizmu: aminokwasy, związki mineralne (magnez, miedź, fosfor, sód, wapń, potas) oraz witaminy (A, E, K, D oraz z grupy B). Niektórzy uznają je za receptę na długowieczność.

Z wiekiem komórki organizmu — mięśnie, narządy wewnętrzne, kości, skóra i włosy mogą ulegać uszkodzeniu. Jajka dzięki zawartości pełnowartościowego białka wspierają proces ich odbudowy.

Jajka to źródło zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także choliny, znanej jako witamina B4. Dzięki nim odżywiają nasz mózg i zapobiegają rozwojowi demencji i nowotworów. Dodatkowo wspierają pracę wątroby i nerek.

Z kolei luteina zadba o nasz wzrok. To również aspekt, który szczególnie docenią seniorzy, jako że z wiekiem zmysł ten może się pogarszać. Spożywanie jajek zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy oraz chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zbawienne działanie na oczy ma również witamina A, która chroni nas przed kurzą ślepotą.

Ile jajek dziennie może jeść senior?

Światowa Organizacja Zdrowia przeciętnemu, zdrowemu człowiekowi zaleca jedzenie średnio 10 jajek tygodniowo. Z kolei American Heart Association poleca jedzenie dziennie 1-2 jajek. Warto pamiętać, że liczą się nie tylko jajka w formie ugotowanej czy smażonej. Należy również zwrócić uwagę na produkty, które je zawierają, jak np. wypieki, makarony czy naleśniki.

Natomiast greccy naukowcy udowodnili, że jajka warto włączyć do diety nawet w niewielkiej ilości. Jedzenie trzech sztuk tygodniowo może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych.

Oznacza to, że zdrowy senior może jeść bez żadnego problemu dwa jajka dziennie. Jeśli jednak występują problemy z wysokim poziomem cholesterolu, warto ograniczyć ich ilość.

Czy jajka można jeść przy wysokim cholesterolu?

Jajka powinny znaleźć się w diecie seniora. Nawet jeśli w jego krwi jest wysoki poziom cholesterolu
Jajka powinny znaleźć się w diecie seniora. Nawet jeśli w jego krwi jest wysoki poziom cholesterolu123RF/PICSEL

Jajka to produkt, który można jeść przy wysokim cholesterolu. Należy jednak uważać na ich ilość. Przyjmuje się, że osoba, która ma z nim problem, powinna spożywać od trzech do czterech jajek tygodniowo. Nie powinna jednak całkowicie wykluczać ich z diety.

Lecytyna i ksantofil to składniki odżywcze, które znajdziemy w jajkach. Mają one zbawienny wpływ na nasz organizm, ponieważ ograniczają odkładanie się cholesterolu w organizmie. Zmniejszają również ryzyko rozwoju miażdżycy. Właśnie z tego powodu, nie warto całkowicie odrzucać jajek, a jedynie ograniczyć ich ilość w diecie.

Nadmiar jajek w diecie. Czym się objawia?

Jajka są niezwykle zdrowe. Ich nadmiar w diecie może jednak prowadzić do negatywnych skutków. Mają one tendencję do zakwaszania organizmu. Przez to, najlepiej jest je łączyć z warzywami, które mają właściwości zasadotwórcze. Są to cebula, pomidory, szpinak czy szparagi.

Jajka mają w sobie dużo tłuszczu oraz białka. Spożywanie ich w dużych ilościach może obciążać nerki, które odpowiedzialne są za metabolizm białka. Negatywnie mogą wpływać również na wątrobę, której zadaniem jest przemiana cholesterolu. Mogą podwyższyć jego poziom we krwi, tym samym zwiększając ryzyko rozwoju nadciśnienia oraz chorób układu krwionośnego. Właśnie dlatego poleca się jeść ich umiarkowaną ilość. Warto regularnie monitorować stan swojego zdrowia, aby wiedzieć, kiedy należy szczególnie uważać na ten produkt.

Za co Magdalena Różczka jest wdzięczna losowi?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas