Reklama

Reklama

Co widzą zakochani?

Naukowcy z Groningen University w Holandii wykazali, że osoba prawdziwie zakochana w swoim partnerze uważa go za kogoś bardziej atrakcyjnego, niż jest w rzeczywistości (Body Image).

W ramach eksperymentu poproszono 186 osób (93 pary), by oceniły atrakcyjność swoją i swojej drugiej połówki. Okazało się, że panowie dawali swoim żonom/dziewczynom wyższe noty niż one same. Ku zaskoczeniu niektórych, podobne zjawisko odnotowano jednak także u panów.

Ocena atrakcyjności przez partnerki była korzystniejsza od "cenzurki" wystawionej samemu sobie. Pary biorące udział w badaniu były ze sobą średnio ok. 14 lat, a respondenci mieli powyżej 35 lat.

Psycholodzy podkreślają, że ludzie są w stosunku do siebie bardziej krytyczni, niż jest to wskazane. Wg nich, uzyskane wyniki potwierdzają wnioski wypływające z wielu wcześniejszych studiów.

Reklama

Mamy tendencję do przeceniania wagi, jaką przedstawiciele płci przeciwnej przykładają do różnych cech wyglądu fizycznego. Panie zazwyczaj sądzą, że mężczyźni gustują w szczuplejszych kobietach z większym biustem, a panowie, że kobiety poszukują bardziej muskularnych osiłków z rozbudowaną klatką piersiową. Nie pokrywa się to jednak z rzeczywistymi preferencjami.

Zaakceptowanie sposobu, w jaki partner postrzega nasze ciało, na pewno sprzyja pogłębianiu więzi. Ponadto sądząc, że związaliśmy się z kimś ładnym, czujemy się lepiej.

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy
Dowiedz się więcej na temat: zakochani

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje