5 prostych sposobów, aby uniknąć świątecznego przejedzenia
Podczas świąt zwykle jemy zbyt dużo. Poza uczuciem przejedzenia poświąteczną pamiątką mogą zostać dodatkowe kilogramy i wysoki cholesterol.
Po różnorodnych potrawach świątecznych, zjedzonych w krótkim czasie, często w zbyt dużych porcjach, odczuwamy uczucie ciężkości na żołądku lub niestrawność. Konsekwencją świątecznego biesiadowania mogą być również dodatkowe kilogramy. Jest to szczególnie niekorzystne u osób, które mają wysoki cholesterol. Odkładanie się tkanki tłuszczowej może dodatkowo podwyższać poziom cholesterolu i nasilać procesy miażdżycowe. Jak przetrwać lekko święta?
1. Małe porcje na talerzu
Podczas świąt, gdy stół obfituje w różnorodne, tradycyjne potrawy złotą zasadą strzegącą przez przejedzeniem jest nakładanie małych porcji. Dodatkowo warto jeść powoli i dokładnie przeżuwać, co usprawni pracę przewodu pokarmowego. Przed łapczywym jedzeniem uchroni nas również lekki posiłek przed rozpoczęciem świątecznej uczty.
2. To co lekkie
Nawet jeśli zjemy w małych porcjach różnorodne potrawy, z natury ciężkostrawne, możemy później odczuwać niestrawność. Ze stołu wybierajmy produkty lekkie: chude wędliny, sałatki bez majonezu, niezabielane zupy. Po zjedzeniu potraw ciężkich i tłustych warto wypić ciepłą herbatę lub czerwony, czysty barszcz na zakwasie, który polepszy trawienie.
3. Zmodyfikuj tradycyjne potrawy
Gdy masz problemy z cholesterolem, warto poddać nieco modyfikacji tradycyjne potrawy świąteczne. Nadal mogą one pozostać smaczne, a dodatkowo będą zdrowe. Tradycyjna wigilijna ryba może być podana w postaci pieczonej zamiast smażonej, a śmietanę ze śledzia można zastąpić olejem lnianym lub rzepakowym. Pierogi mogą być z wody lub pieczone, a zupa grzybowa lub barszcz – niezabielany.
4. Zdrowe słodkości
Coś słodkiego i zdrowego to z pewnością świeże owoce lub sałatka owocowa, które powinny znaleźć się na świątecznym stole. Polecane będą również bakalie (suszone owoce i orzechy), które dostarczą błonnika i kwasów omega-3,które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.. Warto tutaj zachować umiar i skusić się jedynie na garstkę bakalii lub mały kawałek ciasta, by nie przesadzić kalorycznie. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu mogą wykorzystywać do wypieków margarynę ze sterolami roślinnymi, które nawet po podgrzaniu nie tracą swoich właściwości i skutecznie pomagają obniżyć cholesterol.
5. Płyny na trawienie
Alternatywą dla słodkich napojów i soków powinna być woda z dodatkami: cytryną, miętą lub imbirem. Gdy po świątecznym biesiadowaniu czujemy się ciężko, warto trawienie wspomóc herbatkami. Przede wszystkim pomogą na taką przypadłość herbaty z mięty, kopru, rumianku czy herbata czerwona.