Reklama

Reklama

Alergie. Skuteczne metody leczenia

Alergia pokarmowa

Może uczulać konkretny pokarm lub składnik żywności. Po jego zjedzeniu pojawia się: biegunka, wymioty, ból brzucha, wzdęcia lub zaparcia, a czasem tylko zmiany na skórze - swędząca wysypka, zaczerwienienie, bąble, pokrzywka, grudki lub krostki. U niektórych występują zaraz po spożyciu alergenu, u innych dopiero po kilku dniach.

Reklama

Sam zapach lub dotknięcie pokarmu może wywołać reakcję alergiczną. Często bywa tak przy uczuleniu na ryby - samo przejście obok sklepu rybnego może spowodować napad kaszlu lub kichanie. Przy uczuleniu na orzechy wystarczy zapach masła orzechowego, by pojawiło się swędzenie oczu lub katar.

Często uczula nie tyle żywność, ale dodatki, które zawiera: np. barwniki, wzmacniacze zapachu i smaku, jak glutaminian sodu. Czasem dolegliwości są nietypowe. Ból głowy, nadmierna potliwość, palpitacje serca - tak może objawiać się alergia na przyprawy stosowane w kuchni azjatyckiej.

Silne alergeny, np. orzeszki ziemne mogą spowodować nawet wstrząs anafilaktyczny.

Jak leczyć - Wystarczy stosować dietę eliminacyjną, czyli nie jeść tego, co uczula.

Należy ją skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, by uniknąć ewentualnych niedoborów witamin i minerałów. Najpierw zrezygnuj z jedzenia wszystkich "podejrzanych" produktów i jedz tylko produkty, które z pewnością nie wywołają reakcji alergicznej.

Następnie stopniowo wprowadzaj do jadłospisu "podejrzane" pokarmy i obserwuj, jak reaguje organizm. Jeżeli po kilku dniach nie masz reakcji uczuleniowej, możesz rozszerzyć dietę o kolejny produkt.

Innym sposobem wykrycia alergenu są testy z krwi na oznaczenie swoistych przeciwciał IgE w surowicy. Przy zagrożeniu wstrząsem anafilaktycznym, należy mieć zawsze przy sobie zastrzyk z adrenaliną.

Zrezygnuj z jedzenia wszystkiego, co zawiera nawet śladowe ilości alergenu lub jego przetworzoną postać. Gdy jesteś uczulona na białko jaja kurzego, musisz unikać też ciasteczek, makaronów, pierogów, zup w proszku itp. Dokładnie czytaj etykiety!

Olga Kamińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje