Reklama

Boisz się bólu u dentysty? Sprawdź jak się przed nim chronić

Boisz się borowania, leczenia kanałowego czy usuwania zęba? Pamiętaj, że każdy z tych zabiegów wykonać można w znieczuleniu miejscowym. Dentysta dobierze lek do twojego wieku, długości i rodzaju zabiegu. Są też różne sposoby podania znieczulenia.

Spray lub żel

Jeśli zastrzyku ze znieczuleniem boisz się tak samo jak borowania, dentysta najpierw znieczuli dziąsło specjalnym sprayem. Może też przyłożyć do śluzówki na 30 sekund specjalny plaster ze znieczulającym kremem lub żelem. Preparat działa powierzchniowo, dzięki czemu nie będziesz czuć ukłucia igły. Takie znieczulenie jest wliczone w cenę wykonywanego zabiegu.

Lek w zastrzyku

Aby zablokować silny ból, który może wywołać zabieg stomatologiczny, np. kanałowe leczenie zęba, lekarz wstrzykuje lek znieczulający. Większość z nich zawiera adrenalinę, która obkurczając naczynia krwionośne, zmniejsza możliwe krwawienie i wydłuża działanie środka znieczulającego. Skutecznie też hamuje odczuwanie bólu. Musisz się jednak liczyć z tym, że po wyjściu z gabinetu jeszcze przez jakiś czas będziesz miała odrętwiałą część twarzy (język, podniebienie). Za znieczulenie trzeba zapłacić ok. 30-50 zł.

Reklama

Bez igły

Gdy przeraża cię sam widok igły, zapytaj dentystę o znieczulenie strzykawką bezigłową. Działa ona na zasadzie pistoletu, płyn wtryskuje się pod wysokim ciśnieniem. Niestety, nadaje się ono jedynie do znieczulania zębów przednich (do czwórki). Za znieczulenie bezigłowe zapłacisz ok. 20 zł.

Gaz rozweselający

To metoda dla osób zestresowanych zabiegiem u dentysty. Lekarz zakłada maseczkę na nos i podaje mieszankę podtlenku azotu oraz tlenu. Gaz oszałamia i odpręża.

Co powiedzieć o swoim zdrowiu lekarzowi

Zanim lekarz poda ci znieczulenie, wypyta cię o najpierw o kilka rzeczy. Jeśli zdarzy się, że coś pominie, sama mu powiedz, że:

Cierpisz na chorobę przewlekłą np. nadciśnienie, cukrzycę, chorobę serca, tarczycy, nerek, astmę.

Przyjmujesz leki np. rozrzedzające krew. Koniecznie powiedz, jeśli ostatnio brałaś kwas acetylosalicylowy (np. aspirynę).

Jesteś uczulona szczególnie na jakieś leki, ale też pokarmy. Ważne jest, czy w przeszłości miałaś już alergię z powodu podania jakiegoś leku. Reakcję alergiczną może wywołać składnik znieczulenia.

Jesteś w ciąży Nie ma przeciwwskazania do miejscowego znieczulenia dla kobiet w ciąży, podawanego np. przez dentystę, ale lepiej powiedz lekarzowi, że spodziewasz się dziecka. Będzie mógł zachować szczególne środki ostrożności.


Anna Gumowska, kons: lek. med. Elżbieta Sandzewicz, dr n. med. Antoni Gugulski

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy