Cztery złote zasady, gdy czujesz, że zaczyna ci kołatać serce
Choć sercowe „koziołki” to nic przyjemnego, rzadko oznaczają groźne schorzenie. Sprawdź, co może być ich przyczyną i jak pomóc sercu odzyskać rytm.
Już filiżanka mocnej kawy może rozregulować serce. Kofeina podnosi bowiem poziom adrenaliny w organizmie. Tak samo - stres. A więcej adrenaliny to szybsze bicie i mniej miarowa praca serca. Jeśli do tego pijesz mało wody, kłopoty murowane.
Serce nie lubi też nieregularnych i mało odżywczych posiłków. Gdy długo nie jesz, poziom glukozy we krwi może się za bardzo obniżyć. A jest ona potrzebna wszystkim komórkom, także tym, z których zbudowany jest mięsień sercowy. Jeśli natomiast twoim posiłkom brakuje żelaza, serce będzie kołatało z powodu niedotlenienia.
Wypij szklankę wody o temperaturze pokojowej. Rozcieńczysz krążącą we krwi kofeinę i osłabisz jej wpływ na organizm. Rozrzedzisz też krew. Dzięki temu będzie szybciej płynęła do serca. Poprawi się zaopatrzenie narządu w składniki odżywcze oraz tlen.
Sięgnij po napar z rumianku. Ziółko to nie tylko reguluje pracę żołądka, ale wpływa też uspokajająco na serce. 1 łyżkę suszu zalej 1 szklanką wrzątku i przykryj na 10 min; odcedź.
Opłucz twarz zimną wodą, a następnie połóż chłodny okład na kark. Spowoduje to stymulację tzw. nerwu błędnego, a w efekcie ustąpienie kołatania serca. Zdejmij okład, gdy poczujesz się lepiej.
Wdychaj woń olejku eterycznego z lawendy. Wycisza, sprzyja miarowej pracy serca. Skrop nim np. bawełnianą chusteczkę do nosa. Po 5-10 minutach serce powinno się uspokoić. Ale jeśli dolegliwości nie mijają, odczuwasz ból w klatce piersiowej, jest ci niedobrze - wezwij pogotowie (tel. 999).
Dawka glukozy, potasu i żelaza: Zjedz banan lub 4-5 suszonych moreli. Szybko, ale nie gwałtownie wyrównasz poziom glukozy we krwi. Dostarczysz także sercu dobroczynnych składników. Potas sprawi, że mięsień zacznie się w równym tempie kurczyć i rozkurczać. Żelazo zapewni mu życiodajny tlen.