Czytaj na zdrowie

Jeśli sterta książek do przeczytania wyraźnie się piętrzy, warto zabrać się za nadrabianie zaległości. Jak donoszą najnowsze badania, czytanie książek może wpłynąć na długość życia, wydłużając je średnio o dwa lata.

Czytanie poszerza horyzonty, rozwija wyobraźnię i słownictwo, jest również sposobem na relaks. Jak się okazuje, czytanie książek może również sprzyjać długości naszego życia - do takich wniosków doszli naukowcy z Yale University School of Public Health.Analizując szereg czynników, badacze dostrzegli, że w przypadku osób, które poświęcają na lekturę ok 3,5 godziny tygodniowo, ryzyko śmierci jest o 17 proc. niższe, w porównaniu do osób, które nie czytają w ogóle.

Reklama

Wraz ze wzrostem ilości czasu spędzonego nad książką, zmniejsza się procentowy wskaźnik śmiertelności. Jak wynika z podsumowania badania, opublikowanego na łamach "Social Science & Medicine", osoby regularnie czytające książki żyją średnio o dwa lata dłużej niż ci, którzy w ogóle nie czytają.

Niestety raport nie wyjaśnia związku pomiędzy zwiększonym czytelnictwem a długością życia. Choć przyczyny takiego związku nie są do końca jasne, czytanie na pewno wpływa na kondycję psychiczną, może przyczyniać się do niwelowania stresu, a co za tym idzie pośrednio może również wpływać na stan zdrowia. (PAP Life)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje