Reklama

Dbajmy o oczy każdego dnia

Sprawdźmy, w jakie składniki dobrze jest je zaopatrywać i jaką na co dzień warto zapewnić im ochronę, by dobrze wywiązywały się ze swoich zadań, nie bolały i nie chorowały.

Jemy pomarańczowe i żółte warzywa

Zawierają beta-karoten i luteinę. Pierwszy składnik dba o dobre widzenie o zmierzchu i zapobiega tzw. kurzej ślepocie, drugi - chroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym, uszkodzeniami wolnorodnikowymi i czerniakiem. Szczególnie polecane są marchewka, najlepiej surowa (np. w postaci świeżo wyciśniętego soku), żółta papryka, dynia.

Robimy oczom przerwy w pracy

Z badań wynika, że 2 godziny dziennie pracy przy komputerze zwiększają (i to aż 2-krotnie!) ryzyko rozwoju krótkowzroczności. Staraj się w takim samym stopniu używać wzroku do dali, co do bliży i np. co godzinę rób kilkuminutową przerwę, by popatrzeć przez okno. Szczególnie polecane jest wpatrywanie się w zieleń. To barwa, która ma kojący wpływ na oczy. Jeśli za oknem brak drzew, popatrz chociażby na rośliny znajdujące się na parapecie.

Reklama

Chrońmy je przed niebieskim światłem

Emitują je nie tylko ekrany monitorów, ale także urządzeń takich, jak laptopy, tablety i smartfony. Naukowcy dowiedli, że wpływa ono negatywnie na znajdujące się w oczach tzw. czopki i sprzyja zwyrodnieniu plamki żółtej. Nigdy nie korzystaj z laptopa czy tabletu dla "zabicia" czasu. Dodatkowo możesz zakładać specjalne soczewki neutralizujące niebieskie światło (od optyka).

Stosujmy nawilżające krople

To pomocne zwłaszcza jeśli często przebywasz w klimatyzowanych, zakurzonych lub zadymionych pomieszczeniach (np. pracujesz w biurze, magazynie). Dobrze sprawdzają się krople zawierające kompozycję składników zbliżoną do naturalnego filmu łzowego - np. z kwasem hialuronowym.

Nie narażajmy ich na dym papierosowy

Jest jednym z najgroźniejszych wrogów narządu wzroku! Udowodniono, że osoby palące są nawet czterokrotnie bardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej i zaćmę niż osoby niepalące. Nie tylko nie pal, ale także nie pozwalaj, by inni robili to w twojej obecności.



Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy