Reklama

Dieta z glutenem: Dobra czy zła?

Coraz więcej osób stara się unikać glutenu - jedni ze względów zdrowotnych, inni dlatego, że… chcą szybko schudnąć. Czy to jest wskazane, wyjaśnia dietetyk.

Czy nietolerancja glutenu i celiakia to to samo? Prawda i... mit

Celiakia (choroba trzewna) to trwająca całe życie autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się trwałą nietolerancją glutenu - białka w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu). Tak więc każda celiakia to nietolerancja glutenu. Ale nie każda nietolerancja glutenu jest celiakią! Terminu "nietolerancja glutenu" używa się też przy opisie nadwrażliwości na gluten.

Mogę sama sprawdzić, czy mój organizm nie toleruje glutenu? Mit

Reklama

Tylko specjalista to zdiagnozuje. Gastroenterolog oceni wyniki badań w kierunku celiakii, a alergolog - uczulenia na gluten.

Czy gluten może powodować choroby, np. depresję, cukrzycę? Prawda

U osób wrażliwych na gluten może on działać szkodliwie nie tylko na przewód pokarmowy, ale i prowadzić do problemów neurologicznych (np. depresji, uporczywej migreny).

Nietolerancja glutenu pojawia się zawsze już w dzieciństwie? Mit

Celiakia i nietolerancja glutenu mogą ujawnić się w każdym wieku. Obecnie celiakię często wykrywa się u osób 30-50-letnich, nawet u 80-letnich! Jeśli objawy alergii na gluten pojawią się w dzieciństwie, większość dzieci z niej wyrasta. A wykryta u dorosłych może trwać latami!

Czy nawet "śladowe" ilości glutenu szkodzą osobie chorej na celiakię? Prawda

Leczenie celiakii polega na całkowitej eliminacji glutenu z diety. Nawet najmniejsze jego ilości mogą powodować stan zapalny w jelicie cienkim.

Czy na diecie bezglutenowej można schudnąć? Mit

Samo ograniczenie glutenu nie wpływa bezpośrednio na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dieta bezglutenowa powinna być traktowana jako sposób odżywiania przy celiakii i alergii na gluten.

Osoby dobrze tolerujące gluten powinny go jadać? Prawda

Pełnoziarniste wyroby zbożowe (pieczywo, makarony) są to produkty wartościowe: dostarczają nam dużo błonnika, witamin z grupy B, cynku, wapnia, selenu, a także magnezu.

Grażyna Konińska, dietetyczka ze Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy