Domowe sposoby na mocne zęby
Nie musimy wydawać fortuny, by zadbać o piękny uśmiech. Aby cieszyć się nim jak najdłużej, wypróbujmy lecznicze działanie ziół i… produktów spożywczych.
Proponowane środki nie tylko odbudowują szkliwo zębów i zapobiegają ubytkom. Pomagają też zadbać o zdrowie dziąseł. To ważne, bo to one utrzymują nasze zęby... na miejscu.
Napar z szałwii
Płyn działa odkażająco i pomaga zwalczać płytkę nazębną. Aby przygotować napar: łyżkę liści szałwi zalewamy szklanką wrzątku. Zaparzamy pod przykryciem ok. 15 min. Płuczemy usta po umyciu zębów. Stosujemy najlepiej kilka razy dziennie.
Uwaga! Ta płukanka jest niewskazana w czasie ciąży i karmienia piersią.
Pachnący płyn
Jego składniki działają antybakteryjnie i odświeżają oddech. Aby przygotować płyn: do szklanki gotującej się wody dodajemy po łyżeczce goździków i cynamonu, 2 łyżeczki posiekanej natki. Gotujemy ok. 5 min, odstawiamy i zaparzamy pod przykryciem. Przecedzamy, wlewamy 5-10 kropli eterycznego olejku miętowego. Ostudzonym płynem płuczemy usta po umyciu zębów.
Słona płukanka
Sól zabija drobnoustroje niszczące szkliwo i zmienia odczyn pH w ustach na zasadowy. Wtedy bakterie nie mogą się namnażać. Aby przygotować płukankę: do pół szklanki wody wsypujemy łyżeczkę soli morskiej lub kamiennej (nie może być ani stołowa, ani jodowana), mieszamy, aż się rozpuści. Płuczemy usta, wypluwamy płyn i przemywamy czystą wodą. Płukanka może zastąpić pastę do zębów.
Z wodą utlenioną
Ten płyn używany kilka razy dziennie dezynfekuje i zmienia odczyn w jamie ustnej, co korzystnie wpływa na stan dziąseł i zapobiega paradontozie. Aby przygotować płukankę: mieszamy po 2 łyżki przegotowanej wody i 3-proc. wody utlenionej. Płynem płuczemy usta.
Ziołowy eliksir
Zielarze polecają go, bo zapobiega tworzeniu tzw. kieszonek zębowych. Działa też bakteriobójczo oraz odświeżająco. Aby przygotować eliksir: po łyżce korzenia pięciornika, liści szałwi i kwiatu arniki ( lub kwiatu nagietka) zalewamy szkl. wrzątku. Parzymy ok. 15 min. Przecedzamy, płuczemy usta.
Kminkowy pył
To ziółko nie dopuszcza do rozwoju bakterii na zębach, działa ochronnie na szkliwo. Aby przygotować proszek: mieszamy torebkę proszku do pieczenia z 2-3 kroplami olejku kminkowego. Stosujemy doraźnie, gdy zabraknie pasty do zębów.
Marchewka
Chrupanie warzywa oczyszcza zęby z płytki nazębnej. Marchewka zawiera też prowitaminę A, która pomaga odbudować śluzówkę, co jest niezbędnej w utrzymaniu zdrowych dziąseł, a tym samym mocnych zębów.
Zielona herbatka
Według niektórych doniesień zawiera fluor, który przyczynia się do odbudowy zębów. Dlatego picie tego napoju może być pomocne w walce z próchnicą, bo wzmacnia zębinę i szkliwo. Dodatkowo herbata zawiera polifenole, substancje o działaniu przeciwbakteryjnym.
Ewa Pisecka mgr farmacji, fitoterapeuta