Reklama

Gdy bolą stopy

Nie zawsze winne są schorzenia ortopedyczne. Może być to sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego.

Obrzęki wokół kostek czy zaburzenia czucia w stopach są niekiedy objawami poważnych chorób. Nie lekceważ ich, ponieważ mogą być objawem np. niewydolności nerek, choroby stawów lub miażdżycy.

Niewydolne żyły

Bóle, uczucie ciężkich nóg, opuchlizna, nabrzmiałe żyły świadczą o przewlekłej niewydolności żył (żylakach), nadciśnieniu i zastoju krwi w nogach. Narażeni na to są ludzie otyli, wysocy, z płaskostopiem, prowadzący siedzący tryb życia, pracujący na stojąco, o skłonnościach genetycznych. Wskazane są wtedy pończochy uciskowe, ruch (marsz, rower, pływanie), unikanie zaparć, długiego stania i siedzenia bez ruchu. Niekiedy może być konieczna operacja żylaków.

Reklama

Miażdżyca

Stopy są zimne i blade? Bolą cię łydki i nogi? Zapewne w tętnicach zwężonych przez tzw. blaszki miażdżycowe krew nie krąży dobrze i nie dotlenia nóg. Trzeba zrobić badania cholesterolu. Lekarz zleci ci leki, które go obniżą, dietę, a także ruch poprawiający stan tętnic.

Ucisk na dysk

Konsekwencją wypadnięcia dysku bywa ucisk na nerwy odpowiedzialne za czucie w nogach i tzw. rwa kulszowa. Drętwienie i ból sięgają wtedy aż do stopy po tej stronie, po której doszło do ucisku. Lekarz zleca wtedy leki przeciwzapalne (doustne, w żelu, w maści), zabiegi (masaże, laser, pole magnetyczne, prądy, naświetlania) i rehabilitację, która wzmacnia mięśnie kręgosłupa. Trzeba też unikać wszystkiego, co mu szkodzi: dźwigania, gwałtownego schylania i wychłodzenia okolicy lędźwiowej.

Stopa cukrzycowa

To częsta przypadłość chorych z cukrzycą typu 2. Jest skutkiem uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów obwodowych w stopach. Sygnałem alarmowym jest nasilający się w nocy ból nóg i stóp, skurcze mięśni i zaburzenia czucia. Stopy są czerwone, opuchnięte, robią się na nich rany. Leczy się je m.in. za pomocą specjalnych opatrunków (np. ze srebrem) i zabiegów chirurgicznych (drenaż, nacinanie, usuwanie martwych tkanek). Dlatego też chorzy powinni dbać o właściwy poziom cukru i nawet przesadnie pielęgnować stopy (często je myć i nawilżać).

Dna moczanowa

Kiedy kwas moczowy nie ulega prawidłowemu rozpadowi w organizmie, krystalizuje się i odkłada w stawach i tkankach wokół nich. W stopie w pierwszej kolejności atakowany jest staw śródstopno- -palcowy palucha (dużego palca stopy). Ból najczęściej pojawia się w nocy lub wcześnie rano (najwięcej odkłada się go podczas snu), choć nie zawsze jest to reguła. W początkowej fazie ból pojawia się i znika. W miarę rozwoju choroby dokucza częściej i bardziej. Zaatakowane stawy są obrzęknięte, a otaczająca go skóra zaczerwieniona i błyszcząca. Aby postawić diagnozę, lekarz zleca badanie poziomu kwasu moczowego we krwi.

Terapię lekami przeciwzapalnymi i obniżającymi stężenie kwasu moczowego we krwi koniecznie trzeba wspomóc dietą. Najlepiej niskotłuszczową, wegetariańską, uzupełnioną nabiałem, jajkami i dużą ilością wody. Wskazana jest konsultacja z dietetykiem. Z menu trzeba wykreślić wiele gatunków ryb i warzyw, w tym uważane za zdrowe: brokuły, kalafior, brukselkę, paprykę, szpinak, rabarbar, kakao. Nie poleca się ostrych przypraw, kawy, mocnej herbaty, marynat.

Konsultacja: dr n. med. Rafał Mikusek, ortopeda

Chwila dla Ciebie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy