Reklama

Reklama

Gdy bolą stopy

Nie zawsze winne są schorzenia ortopedyczne. Może być to sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego.

Obrzęki wokół kostek czy zaburzenia czucia w stopach są niekiedy objawami poważnych chorób. Nie lekceważ ich, ponieważ mogą być objawem np. niewydolności nerek, choroby stawów lub miażdżycy.

Niewydolne żyły

Reklama

Bóle, uczucie ciężkich nóg, opuchlizna, nabrzmiałe żyły świadczą o przewlekłej niewydolności żył (żylakach), nadciśnieniu i zastoju krwi w nogach. Narażeni na to są ludzie otyli, wysocy, z płaskostopiem, prowadzący siedzący tryb życia, pracujący na stojąco, o skłonnościach genetycznych. Wskazane są wtedy pończochy uciskowe, ruch (marsz, rower, pływanie), unikanie zaparć, długiego stania i siedzenia bez ruchu. Niekiedy może być konieczna operacja żylaków.

Miażdżyca

Stopy są zimne i blade? Bolą cię łydki i nogi? Zapewne w tętnicach zwężonych przez tzw. blaszki miażdżycowe krew nie krąży dobrze i nie dotlenia nóg. Trzeba zrobić badania cholesterolu. Lekarz zleci ci leki, które go obniżą, dietę, a także ruch poprawiający stan tętnic.

Ucisk na dysk

Konsekwencją wypadnięcia dysku bywa ucisk na nerwy odpowiedzialne za czucie w nogach i tzw. rwa kulszowa. Drętwienie i ból sięgają wtedy aż do stopy po tej stronie, po której doszło do ucisku. Lekarz zleca wtedy leki przeciwzapalne (doustne, w żelu, w maści), zabiegi (masaże, laser, pole magnetyczne, prądy, naświetlania) i rehabilitację, która wzmacnia mięśnie kręgosłupa. Trzeba też unikać wszystkiego, co mu szkodzi: dźwigania, gwałtownego schylania i wychłodzenia okolicy lędźwiowej.

Stopa cukrzycowa

To częsta przypadłość chorych z cukrzycą typu 2. Jest skutkiem uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów obwodowych w stopach. Sygnałem alarmowym jest nasilający się w nocy ból nóg i stóp, skurcze mięśni i zaburzenia czucia. Stopy są czerwone, opuchnięte, robią się na nich rany. Leczy się je m.in. za pomocą specjalnych opatrunków (np. ze srebrem) i zabiegów chirurgicznych (drenaż, nacinanie, usuwanie martwych tkanek). Dlatego też chorzy powinni dbać o właściwy poziom cukru i nawet przesadnie pielęgnować stopy (często je myć i nawilżać).

Dna moczanowa

Kiedy kwas moczowy nie ulega prawidłowemu rozpadowi w organizmie, krystalizuje się i odkłada w stawach i tkankach wokół nich. W stopie w pierwszej kolejności atakowany jest staw śródstopno- -palcowy palucha (dużego palca stopy). Ból najczęściej pojawia się w nocy lub wcześnie rano (najwięcej odkłada się go podczas snu), choć nie zawsze jest to reguła. W początkowej fazie ból pojawia się i znika. W miarę rozwoju choroby dokucza częściej i bardziej. Zaatakowane stawy są obrzęknięte, a otaczająca go skóra zaczerwieniona i błyszcząca. Aby postawić diagnozę, lekarz zleca badanie poziomu kwasu moczowego we krwi.

Terapię lekami przeciwzapalnymi i obniżającymi stężenie kwasu moczowego we krwi koniecznie trzeba wspomóc dietą. Najlepiej niskotłuszczową, wegetariańską, uzupełnioną nabiałem, jajkami i dużą ilością wody. Wskazana jest konsultacja z dietetykiem. Z menu trzeba wykreślić wiele gatunków ryb i warzyw, w tym uważane za zdrowe: brokuły, kalafior, brukselkę, paprykę, szpinak, rabarbar, kakao. Nie poleca się ostrych przypraw, kawy, mocnej herbaty, marynat.

Konsultacja: dr n. med. Rafał Mikusek, ortopeda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje