Kasza gryczana - eliksir dla serca i humoru
Nie zakwasza organizmu, nie zawiera glutenu i jest polecana osobom na diecie. Kasza gryczana ma same zalety.
Przetworzone nasiona gryki zawierają dużo białka i są bogate w cenne aminokwasy, których nasz organizm nie wytwarza: lizynę i tryptofan. Lizyna odpowiada za wchłanianie wapnia i koncentrację naszego umysłu, a tryptofan pobudza wydzielanie serotoniny i melatoniny, związków zapewniających dobre samopoczucie i spokojny sen.
Kasza gryczana zawiera najwięcej spośród kasz witamin B3 (PP) i B6. Zawiera też sole mineralne: magnez, potas, wapń, fosfor, sód i cynk, witaminy B1, B2, E, kwas foliowy i przeciwutleniacze. Kasza ma sporo błonnika, nie zawiera glutenu oraz nie zakwasza organizmu, jak większość kasz. Najzdrowsza jest w postaci niepalonej, bo ma więcej witamin.
Kasza gryczana obniża poziom cholesterolu, leczy zaparcia i wzmacnia naczynia krwionośne. Chroni przed nowotworami jelita grubego, poprawia perystaltykę i łagodzi biegunki. Zapobiega otyłości, zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca i wieńcowej, wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzakrzepowo i obniża ciśnienie krwi. Spowalnia procesy starzenia się, zwiększa odporność i działa przeciwbakteryjnie. Polecana jest dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ reguluje stężenie glukozy i insuliny we krwi. Warto, by często jadły ją kobiety z zespołem policystycznych jajników, przy zbyt obfitym miesiączkowaniu i w okresie menopauzy.