Korzeń lukrecji: Zwalcza próchnicę i przeciwdziała rozwojowi czerniaka
Brązowo - żółty korzeń lukrecji to nie tylko doskonały dodatek do herbat i cukierków, dzięki któremu zyskują one słodkawy smak. Jego rozliczne właściwości docenili również zielarze oraz lekarze i znalazł szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Dowiedziono, że łagodzi problemy trawienne, skutecznie przyspiesza metabolizm i ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy. Ponadto hamuje rozwój wirusów, bakterii i próchnicy oraz działa estrogennie. Co więcej, amerykańscy naukowcy przekonują, że korzeń lukrecji może przeciwdziałać rozwojowi czerniaka - złośliwego nowotworu skóry. Sprawdź, w jakich konkretnie dolegliwościach pomoże ci suplementacja tego cennego zioła:
Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) należy do rodziny bobowatych i pochodzi z Europy. Jej znakiem rozpoznawczym są drobne kwiaty koloru liliowego, ale w w celach leczniczych wykorzystywany jest brązowo-żółty korzeń lukrecji pozyskiwany wiosną lub jesienią. Przed zastosowaniem należy pozbawić go kory i poddać suszeniu.
Dlaczego lukrecja leczy?
Lecznicze właściwości lukrecji gładkiej to zasługa zawartych w niej cennych składników, a przede wszystkim saponin: glicyryzyny, izoflawonów, kumaryny, fitosteroli, cukrowców, garbników oraz kwasów jabłkowego i likwirowego. Znajdziemy w niej też witaminę C, aminokwasy, olejek eteryczny, gorycze, żywice, sole mineralne. Słodki smak nadają surowcowi cukrowce oraz glicyryzyna.
Korzeń lukrecji ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy człowieka. Skutecznie usprawnia przemianę materii i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto przeprowadzone badania potwierdziły, że hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori, które są odpowiedzialne za powstawanie choroby wrzodowej. Z uwagi na swoje właściwości jest szczególnie zalecany przy takich dolegliwościach, jak: stany zapalne przełyku, żołądka i dwunastnicy, dysfunkcje jelit, choroba wrzodowa, zaburzenia przewodów żółciowych, skurcze jelitowe oraz zaparcia.
Lukrecja a układ oddechowy
Dobroczynne oddziaływanie korzenia lukrecji na układ oddechowy człowieka sprawia, że jego suplementacja przynosi ulgę w różnego rodzaju nieżytach oskrzeli oraz gardła, intensywnym, uporczywym kaszlu, zapaleniu migdałów i dziąseł oraz zaflegmieniu górnych dróg oddechowych. Wspomaga ponadto produkcję czystego śluzu i jest doskonałym środkiem wykrztuśnym. Praktyka pokazuje, że korzeń lukrecji pomaga zwalczyć skutki zapalenia oskrzeli oraz zniwelować problemy z tchawicą i płucami.
Zawarte w korzeniu lukrecji izoflawony oraz kwas glicyryzynowy sprawiają, że wykazuje on działania estrogenne i okazuje się wyjątkowo pomocny w zwalczaniu objawów i dolegliwości towarzyszących zespołowi napięcia miesiączkowego. Przeciwdziała zatrzymywaniu wody w organizmie, poprawia nastrój i hamuje apetyt.
Korzeń lukrecji a próchnica
Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania wskazują, że lukrecja - dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom - skutecznie hamuje rozwój próchnicy i chorób zębów. Jedzenie bezcukrowych słodyczy z ekstraktem pozyskanym z korzenia lukrecji szczególnie zalecane jest dzieciom. Dzięki włączeniu ich do diety można nie tylko zmniejszyć ryzyko próchnicy, ale także wystąpienia ubytków w zębach oraz osadzaniu się kamienia nazębnego i powstawaniu trwałych przebarwień zębów.
Korzeń lukrecji a rak skóry
Badania przeprowadzone przez naukowców z Minnesoty dowodzą, że korzeń lukrecji - dzięki zawartej w niej substancji o nazwie izoanguston A - może skutecznie hamować rozwój komórek nowotworowych i przeciwdziałać rozwojowi czerniaka - złośliwego nowotworu skóry.
Suplementacja korzenia lukrecji nie jest zalecana:
- kobietom w ciąży i matkom karmiącym
- pacjentom zmagającym się z marskością wątroby, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością nerek i zaburzeniem równowagi
- dzieciom do 4. roku życia.
Ponadto osoby cierpiące na choroby przewlekłe i zażywające leki przed suplementacją zioła powinny skonsultować się z lekarzem. Korzenia lukrecji nie należy też łączyć z lekami moczopędnymi, antyarytmicznymi i sterydowymi.