Reklama

Leczymy zapalenie spojówek

Twój maluch ma zaczerwienione, opuchnięte i łzawiące oczka? Prawdopodobnie cierpi na popularną o tej porze roku infekcję oczu. Sprawdź, jak mu pomóc.

Latem zapalenia spojówek są u dzieci wyjątkowo częste - mówi dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. - Do zainfekowania oczu może dojść już w sytuacji, gdy bawiący się w piasku lub na placu zabaw malec potrze oko nie umytą rączką lub dziecko wykąpie się w brudnej wodzie, np. w stawie lub w chlorowanej na basenie - dodaje ekspert. Choć choroba zwykle nie jest groźna i raczej nie powoduje powikłań, bywa bardzo dokuczliwa. Dlatego warto wiedzieć, jakie są jej symptomy, kiedy nie należy odwlekać wizyty u lekarza oraz w jaki sposób prawidłowo pielęgnować cierpiącego na nią malucha.

Reklama

Typowe objawy

Możesz podejrzewać, że smyk ma zapalenie spojówek, jeśli obserwujesz u niego jeden lub kilka wymienionych niżej charakterystycznych symptomów:

dziecko co chwilę pociera łzawiące oczy;

ma przekrwione lub obrzęknięte spojówki;

często mruży oczy;

odwraca główkę od źródła światła;

na powiekach i w kącikach oczu zbiera się wydzielina.

Przyczyny infekcji

Zapalenie spojówek może być spowodowane różnymi czynnikami, m.in. uczuleniem na pyłki, zainfekowaniem oka określoną bakterią lub wirusem albo podrażnieniem słonecznym. W zależności od przyczyny, wyróżnia się następujące rodzaje infekcji:

bakteryjne zapalenie spojówek - najczęściej jego przyczyną są różne bakterie (m.in. gronkowiec), jego objawy i przebieg zależą od typu bakterii, wywołującej infekcję;

wirusowe zapalenie spojówek - powodowane przez wirusy, często towarzyszą mu objawy grypy lub przeziębienia;

alergiczne zapalenie spojówek - najczęściej towarzyszy alergii wziewnej, może jednak występować i sezonowo, i całorocznie;

proste zapalenie spojówek - wywołane przez drażniące czynniki, np. pył, światło, dym papierosowy, wodę morską.

Kiedy do lekarza?

Jeśli zauważymy u dziecka pierwsze objawy zapalenia spojówek, aby zapobiec rozwojowi choroby, warto kilkakrotnie w ciągu dnia przemyć podrażnione oczy roztworem soli fizjologicznej. Najlepsza jest w ampułkach, np. Physiodose, gdyż łatwo ją dozować, a zawartość zostaje szybko zużyta po jej otwarciu.

- Każde oko należy przecierać osobnym gazikiem, od zewnętrznego kącika w kierunku nosa - radzi pediatra. Jeśli po 1-2 dniach nie nastąpi poprawa lub stan dziecka pogorszy się (np. pojawi się gorączka), trzeba pójść z malcem do okulisty. Po badaniu i potwierdzeniu zapalenia spojówek lekarz dobierze skuteczne lekarstwo (zwykle jest to antybiotyk w postaci kropli i/lub maści, czasem w połączeniu z lekiem przeciwzapalnym).

W trakcie terapii trzeba też kilka razy dziennie przemywać dziecku oczy. - Gromadzącą się wydzielinę należy usuwać chusteczką jednorazową lub jałowym gazikiem. Pod żadnym pozorem nie wolno robić tego palcem! - przestrzega ekspert.

Jak zapobiec dolegliwościom?

U wielu dzieci w łatwy sposób można uniknąć dokuczliwych infekcji. - W przypadku niemowlęcia warto dbać o codzienną, prawidłową pielęgnację oczu i przemywać je np. w trakcie kąpieli - radzi pediatra.

- Starszemu dziecku można na lato zafundować okulary przeciwsłoneczne, a jeśli chodzi na basen - także specjalne okularki do pływania. Korzystne dla wzroku jest też ograniczenie czasu spędzanego przez malca przed telewizorem lub komputerem. Jak najczęściej należy również zachęcać go do mycia rąk - dodaje lekarz.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy