Leki i suplementy dla mam i kobiet w ciąży – na jakie witaminy czeka Twój organizm?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety pod wieloma względami. Organizm działa teraz za dwojga. Jak wspierać swoje zdrowie i dziecka w czasie ciąży i karmienia? Jakie składniki odżywcze są w tym okresie szczególnie potrzebne? Jakie witaminy dla ciężarnych kobiet warto stosować?
Witaminy dla kobiet w ciąży – czy zdrowa dieta wystarczy?
Wiele kobiet ma obawy przed zażywaniem witamin dla ciężarnych i karmiących w formie suplementów diety. Niestety, prawda jest taka, że nawet odżywiając się w prawidłowy sposób, nie zawsze jesteś w stanie dostarczyć do organizmu wszystkiego, co niezbędne w tym czasie Tobie i Twojemu dziecku. Jak to możliwe? Trzeba pamiętać, że wiele mikro- czy makroelementów podczas obróbki cieplnej (np. gotowania, smażenia, podgrzewania w mikrofalówce) bezpowrotnie „ucieka”. Do organizmu dociera tylko ich niewielka część. Kolejną kwestią jest jakość spożywanych przez nas posiłków.
- Żywność, którą kupujemy jest mocno przetworzona, a skład wielu popularnych produktów niepokojąco powiększył się o „długi ogon” konserwantów, barwników i innych tzw. polepszaczy. W związku z tym część przyszłym mam nie pokrywa swoją dietą zapotrzebowania na tak ważne w czasie ciąży witaminy i mikroelementy – mówi Patrycja Szczepańska z serwisu AptekaPrima24.pl. Dla ciężarnych kobiet niezbędne może okazać się sięgnięcie po suplementy z pobliskiej apteki.
Jakie witaminy w ciąży są Ci najbardziej potrzebne?
Lekarze wskazują na wiele kluczowych do rozwoju dziecka składników. Wśród nich znajdują się m.in. kwas foliowy, witamina D3, jod, kwasy DHA oraz żelazo.
Kwas foliowy, czyli witamina B9, pomaga w rozwoju mózgu, rdzenia kręgowego i całego układu nerwowego. Jest zatem kluczowa już od pierwszych dni życia płodu. Warto przyjmować tę witaminę przed ciążą – nawet pół roku wcześniej. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kwas foliowy należy stosować do końca 2. trymestru ciąży.
Witamina D3 wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforową, poprawia odporność i wspiera pracę wielu narządów. Jej niedobór może doprowadzić do krzywicy u dziecka. Zwiększa się też ryzyko wystąpienia wielu chorób, np. cukrzycy czy nowotworów. Zbyt małą ilość witaminy D3 w organizmie lekarze obserwują u niemal wszystkich pacjentek. Zaleca się stosowanie jej od początku 2. trymestru ciąży aż do końca okresu karmienia piersią.
Z kolei jod przyczynia się do rozwoju mózgu i kości dziecka. Niedobory tego składnika bywają przyczyną opóźnienia intelektualnego. Lekarze zalecają przyjmowanie jodu przez cały czas ciąży. Ogromną rolę w kształtowaniu się płodu odgrywają również kwasy DHA, czyli kwasy omega-3. Zmniejszają one ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu, a nawet - depresji poporodowej.
Problemem wielu ciężarnych jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Ten makroelement poprawia też samopoczucie przyszłej mamy. Z tego powodu warto pamiętać, by dostarczać go już od początku ciąży.
Witaminy dla kobiet karmiących – pomóż sobie i dziecku
Ciąża to nie jedyny moment, w którym przyda Ci się solidna porcja witamin. Kolejnym bardzo ważnym okresem jest karmienie. Dlaczego? Produkcja mleka zwiększa Twój apetyt. Potrzebujesz więcej energii i więcej składników odżywczych. Wszystkie wartościowe składniki, które znajdują się w mleku matki, dajesz niemowlęciu. Dla karmiących mam wciąż bardzo ważna jest suplementacja kwasu foliowego, żelaza i kwasów omega-3. To jednak nie wszystko. Po jakie jeszcze witaminy dla karmiących warto sięgnąć?
- Po pierwsze – witamina A. Jest ona niezbędna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju niemowląt i małych dzieci. Niestety, większość z nich rodzi się z bardzo małą ilością tej witaminy. Dostarczysz jej dziecku wraz w mlekiem, jedząc jaja, ryby morskie i warzywa, takie jak marchew i dynia.
- Po drugie – cynk. Cynk przyspiesza gojenie się ran poporodowych. Znajdziesz go w kaszach, jajach i orzechach.
- Po trzecie – witamina D. Dzięki niej mały organizm lepiej wchłania wapń, który stanowi budulec kości Twojego dziecka. Znajdziesz ją w wielu rybach, jajach i serze żółtym.
Pierwszy okres życia maleństwa to dla Ciebie radość, ale i stres. To oczywiste, że nie zawsze masz czas, by ugotować pełnowartościowy obiad, a zakupy robisz w pośpiechu, zapominając czasem o kupnie świeżych warzyw, owoców i innych wysokiej jakości produktów spożywczych. Jeśli z jakichś przyczyn, nie jesteś w stanie dostarczać organizmowi tych witamin w odpowiednich ilościach, rozważ sięgnięcie po suplementację.