Reklama

Niedobór snu może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2. Są nowe wyniki badań

Wyniki badań brytyjskich naukowców wskazują, że niedobór snu oraz częste budzenie się w nocy niekorzystnie wpływa na zdrowie. Chodzi tu głównie o zwiększoną insulinooporność oraz wyższy poziom glukozy. To natomiast zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Wpływ snu na występowanie cukrzycy typu 2

W czasopiśmie "Diabetes Care" opublikowano wyniki badania, podczas którego próbowano ustalić wpływ długości snu na ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Naukowcy dowiedli, że osoby, które śpią mniej niż sześć godzin, są bardziej narażone na pojawienie się tej choroby. Wszystko przez wzrost stężenia hemoglobiny glikowanej.

Zdaniem naukowców zbadanie tej zależności może mieć wpływ na zapobieganie występowania choroby. "Odkrycia te mogą nieść ważne implikacje dla opracowania i oceny strategii poprawiających nawyki snu w celu zmniejszenia hiperglikemii i zapobiegania cukrzycy" - twierdzą autorzy badań.

Reklama

Warto również podkreślić, że w leczeniu cukrzycy oprócz higieny snu, ważna jest również zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu, a także unikanie stresu.

Dlaczego sen jest ważny?

O tym, że higiena snu jest ważna, wiadomo nie od dziś. Sen jest niezbędny do regeneracji i prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Sen ma także duży wpływ na układ hormonalny, a co za tym idzie, także metabolizm i poziom cukru we krwi. Zakłócony lub słabej jakości sen może prowadzić do zwiększenia apetytu i spożywania nieodpowiedniego jedzenia, a co za tym idzie, zwiększenia masy ciała oraz braku kontroli nad poziomem cukru

Poza tym niedobór snu zwiększa wydzielanie hormonów stresu takich jak np. kortyzol. Blokuje on działanie insuliny, która ma na celu obniżenie poziomu cukru we krwi. 

***

Zobacz także:

10 nietypowych objawów cukrzycy

Jak żyć z cukrzycą? Oto 10 przykazań dla cukrzyka

Trzustka: Jak ją oczyścić i zregenerować domowymi sposobami


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy