Reklama

O cukrze warto wiedzieć więcej

Czy cukier uzależnia? Jaka jest jego zalecana dawka w naszej diecie? Czy można włączyć produkty go zawierające do codziennego jadłospisu, jednocześnie zachowując zdrową i szczupłą sylwetkę? Na te i inne pytania odpowiada raport autorstwa dietetyczki Agnieszki Piskały, który powstał w ramach programu edukacyjnego „Uczymy jak słodzić”.

W poszukiwaniu prawdy o cukrze…

Coraz więcej osób kwestionuje rolę produktów zawierających cukier w diecie, błędnie oskarżając je o wywoływanie cukrzycy czy otyłości. To pokazuje, że Polacy bardziej niż kiedykolwiek, potrzebują sprawdzonego źródła wiedzy na jego temat oraz wskazówek, jak go spożywać. To z myślą o nich powstał raport „Uczymy jak słodzić”. Jego autorka - Agnieszka Piskała, dietetyk z 15-letnim stażem, stara się odpowiedzieć na najczęstsze pytania na temat tego składnika oraz pokazuje, jak bez wyrzutów sumienia cieszyć się jego smakiem.

Często do drzwi mojego gabinetu pukają pacjenci zadający te same pytania: Czy to prawda, że cukier szkodzi? Czy uzależnienie od niego jest możliwe? Czy przez cukier dziecko może być hiperaktywne? Stąd wiem, że Polacy potrzebują merytorycznego źródła wiedzy o na ten temat. Obecnie czerpią ją z internetu i różnego rodzaju forów, na których od lat powielane są nieprawdziwe informacje – mówi Agnieszka Piskała.

Reklama

Fakty i mity na temat cukru

Na temat cukru krąży wiele negatywnych stereotypów. Powszechnie uważa się, że jest on głównym odpowiedzialnym za nadwagę Polaków. Wielu otyłość kojarzy się z pochłanianiem ogromnej ilości słodyczy, tymczasem badania pokazują, że dla mieszkańców naszego kraju problemem jest spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów. Podobnie wygląda kwestia jego odpowiedzialności za zachorowanie na cukrzycę. Wiele osób, w obawie przed chorobą całkowicie rezygnuje z tego składnika odżywczego. Jednak cukrzyca typu 2 jest kombinacją czynników genetycznych i stylu życia. Dlatego jadłospis całkowicie pozbawiony cukru, ale z nadmierną ilością tłuszczów także może doprowadzić do choroby. Drugim najczęstszym mitem na temat tego składnika odżywczego jest jego negatywny wpływ na stan naszych zębów. Jednak w rzeczywistości, próchnica jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Cukier nie jest bardziej szkodliwy dla naszych zębów niż nadmierne spożywanie kawy, herbaty, a nawet cytryny.

Mam wrażenie, że Polacy dzielą się na dwie grupy. Pierwszą, która całkowicie wyeliminowała produkty z cukrem ze swojego jadłospisu i boi się go do tego stopnia, że otwarcie przyznaje, że ich dzieci nigdy nie poznają słodkiego smaku. Co swoją drogą jest bezpodstawne, ponieważ dzieci poznają słodki smak jeszcze przed przyjściem na świat. I drugą, która sięga po słodkie przekąski o każdej porze i w każdej ilości. Pragnę im pokazać, że istnieje trzecia droga, która pozwala cieszyć się słodkimi przyjemnościami, a jednocześnie zachować zdrową i szczupłą sylwetkę – komentuje Agnieszka Piskała.

Po pierwsze: słodzić z głową!

Kluczem do prawidłowego spożywania cukru jest umiar i prowadzenie aktywnego trybu życia. Wielu mieszkańców naszego kraju nie wie, ile może przyjmować go w diecie oraz nie ma nawyku czytania etykiet, które mówią o zawartości tego składnika w danym produkcie. Informacje zawarte w raporcie pozwalają samodzielnie wyliczyć zalecany przez Światową Organizację Zdrowia dzienny limit na jego spożywanie, w zależności od wieku i płci konsumenta. Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą na bieżąco śledzić jego dzienne spożycie. Ponadto, na potrzeby raportu powstało „10 przykazań słodkiego życia” – zbiór zasad, które pokazują, jak należy rozsądnie spożywać ten składnik bez obaw o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Konsumenci dowiedzą się, jak stosować nieoczywiste połączenia w kuchni, jak wprowadzić do diety zdrowe przekąski oraz gdzie szukać jego naturalnych źródeł. Dla osób, które chciałyby poeksperymentować w kuchni, przygotowano kilka prostych przepisów na zdrowe i słodkie desery.

Kampania edukacyjna „Uczymy jak słodzić”

Raport powstał w ramach kampanii „Uczymy jak słodzić”, która została zainicjowana przez Związek Producentów Cukru w Polsce, zrzeszający cztery firmy - Krajową Spółkę Cukrową S.A., Pfeifer & Langen Polska S.A., Südzucker Polska S.A. oraz Nordzucker Polska S.A. Kampania wystartowała 24 maja br., a jej celem jest dostarczenie merytorycznej wiedzy dotyczącej spożywania cukru w  zdrowej i zbilansowanej diecie, a także pokazanie, że składnik ten jest produktem całkowicie naturalnym, który z powodzeniem można stosować w swoim codziennym jadłospisie.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy