Obniżają zbyt wysoką temperaturę
Kiedy dziecko ma gorączkę, większość mam robi wszystko, aby jak najszybciej ją obniżyć. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach nie tylko nie jest to potrzebne, ale wręcz szkodliwe. Wszystko zależy od tego, jak wysoka jest temperatura.
Bo inna jest sytuacja, w której słupek rtęci na termometrze sięga 37,5 st. C, inna ta, w której dochodzi do 38, a jeszcze inna, gdy przekracza 39. Jeśli gorączka jest lekko podniesiona i nie przekracza 38 st. C, nie ma powodu do nadzwyczajnych środków zaradczych.
Podwyższenie temperatury to sygnał, że układ odpornościowy dziecka rozpoznał jakieś zagrożenie i przystąpił do działania. Wysoka temperatura likwiduje chorobotwórcze drobnoustroje, więc jeśli na siłę ją obniżymy, pozbawimy organizm dziecka najskuteczniejszego narzędzia do walki z chorobą.
Gdy temperatura rośnie do 38 st. C, można ją obniżać naturalnymi środkami. Jednym ze skuteczniejszych jest czarny bez. Napar z owoców tej rośliny ma działanie napotne, a ponieważ pocenie się obniża temperaturę - także przeciwgorączkowe. Środek ten dzięki zawartości działających antybakteryjnie kwasów fenolowych dodatkowo wspiera organizm w walce z chorobą. Napar przygotowujemy z 1-2 łyżek suszonych owoców.
Zioła wrzucamy do małego garnuszka, zalewamy szklanką zimnej wody, stawiamy na gaz i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem przez 5 minut,a następnie odstawiamy do wystudzenia na 15 minut i odcedzamy. Podajemy dziecku po pół szklanki 2-3 razy dziennie.
Właściwości napotne i przeciwgorączkowe ma także napar z kwiatu lipy. Żeby go przygotować, łyżkę ziół zalewamy szklanką wrzątku, zaparzamy pod przykryciem przez 15 minut i przelewamy przez sitko. Podajemy trzy razy dziennie po posiłkach.
Duży wzrost powyżej 39 st. C jest niebezpieczny nie tylko dla chorobotwórczych drobnoustrojów, ale także dla całego organizmu. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować i jak najszybciej podać dziecku odpowiednie do jego wieku leki przeciwgorączkowe.