Reklama

Pięć najlepszych sposobów na usunięcie drzazgi

Drzazgi to ciała obce, które wbiły się w naszą skórę. Większość drzazg wbija się w skórę dłoni i palców, kiedy trzymamy w nich drewno lub inne materiały. Drzazgi mogą wbić się nam w skórę całkowicie lub tylko częściowo, ale zawsze wywołują ból, podrażnienie, opuchliznę lub inne dolegliwości. Jeśli nie usuniemy ich odpowiednio szybko, będą przesuwać się w głąb skóry, do wewnętrznych jej warstw, powodując dodatkowe uszkodzenia jej tkanek. Oto pięć domowych sposobów, dzięki którym łatwo się ich pozbędziemy.

Maść ichtiolowa Sposób jej aplikacji jest bardzo łatwy. Wystarczy posmarować miejsce z drzazgą niewielką ilością maści i zawinąć bandażem. Po upływie dnia drzazga powinna dać się wyjąć. Jeśli w tym czasie zamoczymy bandaż, należy ponownie nałożyć maść i zawinąć czysty bandaż. Drzazga powinna wyjść wraz ze zdjęciem opatrunku.

Siarczan magnezu Znany powszechnie jako sól Epsom, siarczan magnezu może również pomóc w bezbolesnym usunięciu drzazgi. Można go użyć na dwa sposoby: zanurzać palec, w którym jest drzazga, kilka razy dziennie w roztworze soli Epsom lub też wykonać z niej okład. W tym celu bierzemy szczyptę soli Epsom, posypujemy nią średni lub szeroki bandaż i zawijamy na palcu. W ciągu dwóch dni drzazga powinna wyjść sama. Można też na bandaż położyć pastę wykonaną z siarczanu magnezu i wody.

Reklama

Soda oczyszczona Najczęściej stosowany i skuteczny sposób na usunięcie drzazgi to użycie sody oczyszczonej. Dobrze sprawdza się w przypadku małych drzazg, które głęboko wbiły się w skórę. Zasadą działania sody oczyszczonej jest wywołanie opuchlizny, która wypycha drzazgę na zewnątrz. Pastę z sody oczyszczonej można po prostu pozostawić na skórze lub zawinąć ją bandażem. Pozostaw ją na kilka godzin, a następnie zdejmij bandaż i spłucz wodę ze skóry. Drzazga zmięknie i zostanie wypchnięta na zewnątrz.

Ziemniak To jeden z najłatwiejszych sposobów na usunięcie drzazgi. Tniemy surowego ziemniaka na plasterki, najlepiej takiej wielkości, aby łatwo było je nałożyć na zmienioną powierzchnię skóry. Kładziemy plasterek na drzazgę i trzymamy go przez pewien czas, nie uciskając. Drzazga powinna dać się wyjąć bezboleśnie. Klej Jeśli drzazga jest widoczna, to taka metoda może być bardzo skuteczna. Wystarczy nałożyć na drzazgę kropelkę kleju i pozostawić na pewien czas do wyschnięcia. Następnie odrywamy zaschnięty klej, a wraz z nim powinna wyjść drzazga.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy