Reklama

Probiotyk przy antybiotyku u niemowlaka

Jest niezbędny, aby zapobiec problemom jelitowym u maluszka, które po leczeniu mogą trwać miesiącami. Sprawdź jaki probiotyk będzie najlepszy i jak bezpiecznie go podawać.

Czy probiotyki naprawdę są tak ważne przy antybiotykoterapii? Tak, bo chronią florę jelitową maluszka. Może o tym nie wiesz, ale w jelitach mieszkają miliony dobrych bakterii, głównie z grup Lactobacillus i Bifidobacterium, które dbają o odporność organizmu. Ich ilość niestety diametralnie zmniejsza się po antybiotyku. Właśnie dlatego w trakcie leczenia nim należy podawać dziecku dobre bakterie probiotyczne w suplementach, jak na przykład Multilac Baby, Dicoflor czy CandiLact. Dzięki temu uzupełnisz niedobór tych naturalnych w jelitach maluszka.

Reklama

Jaki probiotyk dla niemowląt będzie najlepszy?

Najważniejsze, aby zawierał dokładnie przebadane i bezpieczne dla maluszka szczepy bakterii probiotycznych, takie jak Lactobacillus rhamnosus GG. Udowodniono, że ten szczep najlepiej wzmacnia mikroflorę jelit u dzieci i noworodków. Zastanawiasz się czy podawanie probiotyków niemowlakowi jest na pewno bezpieczne? Tak, bo w suplementach znajdują się dokładnie te same bakterie co w jelitach. Dlatego nie można ich przedawkować ani nie wywołują żadnych skutków ubocznych, odczynów zapalnych czy alergii. Możesz je bez obaw podawać maluszkowi już od pierwszego miesiąca jego życia. Probiotykdla niemowląt powinien zawierać też prebiotyki, na przykład fruktooligosacharydy. To cukry, które nie są trawione w żołądku, dzięki czemu w niezmienionej formie przedostają się do jelit. Tam żywią się nimi dobre bakterie i zaczynają jeszcze szybciej namnażać. Dlatego gdy musisz podać maluszkowi antybiotyk, wzmacniaj jego florę suplementami które mają zarówno probiotyki jak i prebiotyki w składzie, jak na przykład Dicoflor, Estabiom, Multilac Baby czy Floractin.

Jak podawać probiotyki niemowlakom?

Nie wystarczy kilka dni w trakcie leczenia antybiotykiem, aby zapobiec zmniejszeniu ilości dobrych bakterii w jelitach. Po kuracji nim flora jelitowa odbudowuje się minimum pół roku, a często nawet do roku. Jest to groźne zwłaszcza dla niemowlaków, które mają jeszcze mało zróżnicowaną mikroflorę. Dlatego skutki brania antybiotyku, takie jak bóle brzucha czy problemy trawienne są u nich jeszcze bardziej odczuwalne i mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po zakończeniu leczenia. A także być dużo bardziej nasilone niż u dorosłych. Aby temu zapobiec probiotyk dla niemowląt zacznij podawać maluszkowi już pierwszego dnia, gdy zaczyna przyjmować antybiotyk. W ten sposób uzupełnisz florę bakteryjną Twojego dziecka.. Florę odbuduje jednak dopiero jego podawanie przez kolejne trzy, cztery miesiące po skończeniu kuracji antybiotykiem. To minimalny potrzebny czas, żeby przywrócić równowagę jelitom i zwiększyć w nich ilość dobrych bakterii probiotycznych.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: probiotyk | prebiotyki | antybiotyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy