Reklama

Problemy z nietrzymaniem moczu u osób starszych – jak im zaradzić?

Choć nietrzymanie moczu nie dotyczy wyłącznie osób starszych, bo może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku, seniorzy rzeczywiście znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Opieka nad bliskim, który ma problemy z nietrzymaniem moczu jest bardzo trudnym zadaniem, ale można mu podołać. Co więcej, można je sobie znacznie ułatwić, maksymalnie podnosząc komfort swój i chorego. Jak to zrobić?

Problemy z nietrzymaniem moczu u osób starszych

Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny, od błahych, które można dość szybko wyeliminować (np. nadwaga czy nadużywanie napojów kofeinowych), po poważniejsze, czasem wymagające leczenia operacyjnego (np. zaawansowany rozrost prostaty).

Wraz z wiekiem dochodzi do rozmaitych zaburzeń w obrębie układu moczowego czy nerwowego, czego konsekwencją może być nietrzymanie moczu. NTM, z racji tego, że jego przyczyny mogą być poważne, wymaga jednak konsultacji medycznej i podjęcia leczenia w każdym wieku. Dlatego tłumaczenie problemów z kontrolą nad pęcherzem wyłącznie kwestią starości jest całkowicie bezzasadne i prowadzi do niebezpiecznych następstw.

Reklama

Wpływ NTM na jakość życia osób starszych

Nie da się ukryć, że problemy z nietrzymaniem moczu mają bardzo negatywny wpływ zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną osób starszych. Dolegliwość może wywoływać szczególnie groźne konsekwencje w przypadku osób leżących, niesamodzielnych. Wraz z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza i bardziej wrażliwa, zaś skóra w okolicach intymnych ogólnie jest podatna na uszkodzenia i podrażnienia - nawet u młodych ludzi. W związku z tym niekorzystne warunki, takie jak wilgoć i ciepło, mogą prowadzić u osób starszych m.in. do pieluszkowego zapalenia skóry, które jest nie tylko trudne w leczeniu, ale też niezwykle bolesne.

Ponadto NTM negatywnie oddziałuje na psychikę - obniża samopoczucie i pewność siebie, odbiera radość życia, powoduje ogromne zażenowanie. Jest to sytuacja trudna zarówno dla chorego, jak i dla jego opiekuna.

Jak opiekować się bliskim z NTM?

Podstawą jest tutaj oczywiście dokładna, ale jednocześnie bardzo delikatna pielęgnacja. Zachowanie wysokiego poziomu higieny intymnej minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry, a także poważniejszych stanów zapalnych. Po każdym incydencie nietrzymania moczu skóra powinna zostać możliwie najszybciej umyta i osuszona. Jeśli incydenty te zdarzają się często, lepiej zrezygnować ze zwykłego mydła, które wysusza, i zastąpić je łagodnymi środkami do higieny intymnej.

Dodatkowo warto zabezpieczyć skórę i odzież przed moczem, sięgając po specjalistyczne produkty, takie jak wkładki, bielizna chłonna, pieluchomajtki i pampersy dla dorosłych. Szczególnie dobrze w przypadku opieki nad starszymi osobami z NTM sprawdzają się ostatnie dwa produkty. Aby mogły jednak właściwie spełniać swoje zadanie, czyli chronić przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem, muszą być dobrane do potrzeb i stopnia nietrzymania moczu. 

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: nietrzymanie moczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy