Reklama

Przed czym ostrzegają poranny ból, chrypa, obrzęk

Mimo że takie przypadłości zwykle nie są zbyt dokuczliwe, mogą być cenną informacją zdrowotną! Dlatego warto się im przyjrzeć i skonsultować je z lekarzem rodzinnym.

Masz chrypkę, pokasłujesz

To może być sprawka kwasu żołądkowego, który nocą zawędrował z żołądka do przełyku i podrażnił struny głosowe oraz śluzówkę. Lekarze nazywają to refluksem. Jeśli chcesz się tego pozbyć, jedz kolację min. trzy godziny przed snem, do tego niedużą i lekkostrawną (np. jedną gotowaną pojedynczą pierś z kurczaka i pomidor). Nie śpij na płasko.

Po nocy robią ci się poduszeczki pod oczami

To sygnał, że trzeba sprawdzić, jak pracują nerki. Możesz to wstępnie skontrolować, robiąc w domu prosty test paskowy moczu (z apteki, bez recepty, ok. 19 zł). Obecność białka ostrzega, że nerki mogą chorować. Aby je wspomóc, ogranicz sól w diecie - nie dodawaj jej do potraw i wybieraj mało słone produkty (np. biały ser zamiast żółtego).

Reklama

Bulgocze ci w brzuchu

Takie odgłosy bywają reakcją na mleczną kolację i mogą wskazywać na nietolerancję laktozy. Aby nie dokuczały, często wystarczy zmniejszyć ilość produktów mlecznych w posiłku do 100 ml lub 100 g.

Puchną ci górne powieki

Jeśli masz też uczucie zatkanego nosa i spływania wydzieliny do gardła, najprawdopodobniej winne są przeziębione zatoki. Ulgę przyniosą inhalacje. Rób je dwa razy w tygodniu przez 15 min z dwoma litrami gorącej wody i 1 litrem specjalnej mgiełki solankowej jodowo-bromowej (z apteki, bez recepty, ok. 11 zł).

Ćmi cię głowa

Bliscy często mówią ci, że chrapiesz? To właśnie bezdech senny i nocne przerwy w dostawie tlenu mogą odpowiadać za to, że rano boli cię głowa. To groźne dla serca! Wypróbuj przed snem sprej do nosa lub gardła przeciw chrapaniu (z apteki, bez recepty, ok. 15 zł).

Bolą cię plecy w odcinku krzyżowo-lędźwiowym

Ból, który mija po wstaniu z łóżka i rozruszaniu się, może być wywołany stanem zapalnym (i np. zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa). Złagodnieje, gdy codziennie wieczorem przez min. 10 min będziesz rozciągać plecy, np. klęcząc i robiąc koci grzbiet.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy