Sposoby na czkawkę, wzdęcia, odbijanie
Sprzyja im to, co i w jaki sposób jemy. Gdy w naszej diecie mniej świeżych warzyw i owoców, a więcej tłuszczu, nietrudno o problemy z układem trawienia. Jak się ich pozbyć?
Naturalne metody położą kres kłopotom z układem trawienia
Na czkawkę
Wstrzymanie oddechu: Zrób głęboki wdech i odczekaj kilka sekund, zanim zrobisz wydech.
Uciskanie nosa: Ten sposób jest zalecany przez samych gastrologów (fachowa nazwa to manewr Valsavy). Po zrobieniu głębokiego wdechu zamknij usta, uciśnij skrzydełka nosa i spróbuj zrobić wydech (jakbyś próbowała się "nadąć").
Na wzdęcia, odbijanie
Herbatka z kopru: U dorosłych jest tak samo skuteczna, jak u bobasów! Łyżkę stołową suszonych owoców zalej szklanką wrzątku i trzymaj pod przykryciem 20 min; odcedź. Pij 2-3 razy dziennie. Możesz też zjadać łyżkę sproszkowanego kopru z mlekiem.
Odwar z mniszka: Łyżkę suszonych korzeni lub kwiatów zalej 2 szklankami letniej wody, gotuj 20 min; odcedź. Pij 2 razy dziennie szklankę odwaru.
Masaż brzucha: Wzdęcie i odbijanie to sygnały, że układ pokarmowy jest przeciążony. Aby rozruszać jelita i usprawnić ich pracę, masuj brzuch okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Spacer: To najprostszy sposób, by pozbyć się nadmiaru gazów z jelit i złagodzić wzdęcie.
Pomoże kwas...
Aby minęła czkawka, ssij plasterek cytryny. Przy wzdęciu lub odbijaniu wypij szklankę letniej wody z dodatkiem soku z połowy owocu lub 2 łyżek octu winnego.
...i zimna woda
Połykana małymi łykami spowoduje rytmiczną pracę przełyku - a to właśnie wyciszy czkawkę. lPodobny efekt przyniesie połykanie pokruszonego lodu lub małych kęsów skórki od chleba.
Przy stole: Dobre nawyki
Sposób, w jaki spożywasz posiłki, może chronić cię przed tego typu dolegliwościami lub... im sprzyjać. Jedz często, a mało. Gdy po kilku godzinach niejedzenia najadasz się aż za bardzo, twój żołądek musi przestawić się z odpoczynku na wytężoną pracę. To może zabrać mu trochę czasu. Wtedy treść pokarmowa długo zalega, zaczynają się procesy fermentacji i powstaje większa ilość gazów.
Unikaj pokarmów i napojów, które sprzyjają rozluźnieniu przełyku, a w efekcie cofaniu się pokarmu i odbijaniu: tłustych, pikantnych, słodkich, gazowanych oraz alkoholu. Jeśli po jedzeniu zażywasz jakiekolwiek tabletki lub proszki musujące (np. z witaminami), ale także w każdym innym momencie - zawsze najpierw dobrze rozpuść je w wodzie, by wcześniej uwolnił się z nich dwutlenek węgla.
Nie rozmawiaj... To normalne, że z każdym kęsem połykamy niewielką ilość powietrza (ok. 1-3 ml). Ale gdy w trakcie jedzenia prowadzimy rozmowę, ta ilość bardzo się zwiększa. Również, gdy jemy szybko, łapczywie, niedokładnie gryząc i przeżuwając pokarm.
Kiedy trzeba do lekarza
Jeśli czkawka utrzymuje się przez ponad 2 dni (powyżej 48 godzin), jest uznawana za przewlekłą. Trzeba wyjaśnić, czy jej przyczyną nie są schorzenia przewodu pokarmowego (np. choroba refluksowa przełyku) lub układu nerwowego (np. choroba Parkinsona, guz mózgu), ale także np. przyjmowane leki (np. przeciwzapalne steroidy, uspokajające). W przypadku, gdy wzdęcia i odbijanie pojawiają się często i nie tylko po posiłkach - mogą być związane z refluksem, chorobą wrzodową, zespołem jelita drażliwego. Jeśli odbijanie pojawia się nagle i towarzyszy mu pieczenie oraz silny ból w piersiach - uwaga na serce (ryzyko zawału).