Reklama

Sześć zaskakujących recept na długie życie

W przyszłości każda z nas ma szansę zostać... szczęśliwą stulatką! Naukowcy podpowiadają, co już dziś możemy zrobić, by przez dziesiątki lat cieszyć się dobrym samopoczuciem, nie chorować i być młodą duchem oraz ciałem.

Przynajmniej raz w tygodniu sięgamy po jogurt naturalny

Ostatnio odkryto, że ma on tę właściwość, iż poprawia mikroflorę w ustach, dzięki czemu chroni przed paradontozą. A zdrowa jama ustna to mniejsze ryzyko, że zaatakuje nas choroba serca, ale także nowotwór, np. płuc.

Ekstrarada: Razem z jogurtem zjadaj cykorię lub jabłko. Dostarczą pożywki dla dobrych bakterii w całym organizmie.

Zamiast soli do potraw dodajemy rozmaryn


Dzięki temu w razie, gdyby kiedyś próbował zaatakować nas rak, może zostać on powstrzymany. Rozmarynowy kwas ursolowy sprawia bowiem, że komórki nowotworowe nie mają się czym odżywiać i w efekcie obumierają.

Reklama

Ekstrarada: Świeże igiełki stosuj do każdego posiłku.

Codziennie realizujemy drobny cel

Sprawdzono, że osoby, które co dnia planują, że coś zrobią, a potem to realizują, żyją dłużej, niż ci, którzy żyją bez planu i chaotycznie. To może być np. pójście na spacer do parku lub lasu.

Ekstrarada: Im bardziej konkretny cel, tym lepiej, np. planując spacer, od razu zdecyduj, ile czasu na niego poświęcisz (np. 30 minut), którędy pójdziesz, w jakim tempie (np. przez cały czas szybkim).

Regularnie poznajemy nowe osoby

Najlepiej, gdy co 6-8 miesięcy poszerzamy grono znajomych o kogoś, kto prowadzi zdrowy tryb życia, dba o właściwą dietę i regularny ruch, nie stosuje używek. To bardzo sprzyja naszym własnym prozdrowotnym zachowaniom.

Ekstrarada: Jak najczęściej staraj się brać udział w aktywnościach organizowanych przez lokalne stowarzyszenia promujące zdrowy styl życia i kluby turystyki (np. pieszej, rowerowej). Informacje o nich znajdziesz np. w internecie.

Co wieczór pijemy napar z rumianku

Właśnie zbadano, że dzięki temu możemy o 29 proc. zwiększyć swoje szanse na długowieczność (u panów brak tego efektu).

Ekstrarada: W zielarni wybieraj herbatkę rumiankową z napisem "bio", który oznacza, że ziółko pochodzi z najczystszych regionów (takich, jak np. Puszcza Białowieska).

Jemy mięso tylko okazjonalnie

Lekarze potwierdzają, że spożywanie mięsa nie częściej, niż 3-4 razy w miesiącu może być bardzo korzystne dla zdrowia.

Ekstrarada: Gdy po nie sięgasz, wybieraj chudy drób (np. indyka, kurczaka).

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy