Czy intymność w starszym wieku jest możliwa? Wyniki badań potwierdzają

Czy seksualność jest domeną wyłącznie ludzi w kwiecie wieku? Nic bardziej mylnego. Seks seniorów w naszym społeczeństwie w końcu przestaje być tematem tabu, dzięki czemu osoby starsze mają więcej odwagi, by korzystać z życia nawet po 70. roku życia. Jak pokazują najnowsze badania, co trzecia osoba w tym wieku jest aktywna seksualnie. Zaskoczeni?

69 proc. kobiet i aż 84 proc. mężczyzn stwierdziło, że zbliżenia są ważną częścią związku, zawsze, bez względu na wiek
69 proc. kobiet i aż 84 proc. mężczyzn stwierdziło, że zbliżenia są ważną częścią związku, zawsze, bez względu na wiek123RF/PICSEL

Każda osoba, niezależnie od wieku, ma prawo do czerpania przyjemności z seksu. W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o tym, że menopauza nie musi być wyrokiem natury nałożonym na kobiety, a bliskość fizyczna z partnerem nie kończy się wraz z jej przyjściem. Choć niektórych wciąż może dziwić fakt, że seniorzy mogą prowadzić aktywne życie seksualne, to najnowsze badania być może sprawią, że ten stan rzeczy powoli będzie stawał się normalnością.

Co trzecia osoba po 70. roku życia jest aktywna seksualnie

Adina Cismaru-Inescu z Uniwersytetu w Liège w Belgii wraz ze swoim zespołem naukowym interesuje się badaniem aktywności seksualnej osób starszych i jej wpływem na ich samopoczucie. 

Aby lepiej zrozumieć temat powszechności aktywności seksualnej w tej grupie wiekowej, naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 511 osób, które mieszkały w Belgii i ukończyły 70. rok życia. Spośród tych uczestników aż 200 osób było po osiemdziesiątce, a 29 po dziewięćdziesiątce.

Aż 47 proc. przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy np. przytulało się
Aż 47 proc. przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy np. przytulało się123RF/PICSEL

Wyniki badań zaskoczyły samych naukowców. Z ankiety wynika, że aż 31 proc. uczestników badania zgłosiło aktywność seksualną w ostatnim roku. Została ona zdefiniowana jako zaangażowanie się we wszelkiego rodzaju praktyki seksualne, w tym również masturbację. Co więcej, spośród pozostałych uczestników, ccccccc

Wyższą aktywność seksualną zaobserwowano u osób, które są w stałych związkach i cechują się większą otwartością na tematy związane z intymnością.

Osoby starsze też mogą czerpać przyjemność

Według Adiny Cismaru-Inescu, aż 74 proc. aktywnych seksualnie uczestników badania stwierdziło, że ich życie seksualne jest zadowalające.

Kiedy mówimy o starszych osobach, mamy po prostu takie wyobrażenie, że to "tylko babcie i dziadkowie, którzy lubią gotować i chodzić na spacery". Nawet nie myślimy o tym, że mogliby mieć seksualność
przyznała naukowczyni

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by seksualność uznać za jeden z czynników wpływających na nasze dobre samopoczucie niezależnie od wieku. Czy obserwujemy przełom w postrzeganiu bliskości z drugim człowiekiem i dociera do nas, że seks nie kończy się wraz z menopauzą lub zdmuchnięciem siedemdziesięciu świeczek na torcie? Z pewnością te badania przyczynią się do zmiany postrzegania tego niezwykle przyjemnego i pięknego aspektu, jakim może być seks.

"Na zdrowie": Cukinia ma mało kalorii i jest bogata w składniki odżywczeInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}