Sygnały, że masz wysokie IQ. Oto siedem najważniejszych cech osób inteligentnych

Jeśli zachowujesz się w ten sposób należysz do elitarnego grona osób obdarzonych wysoką inteligencją

Test na inteligencję - masz takie cechy?
Test na inteligencję - masz takie cechy?123RF/PICSEL

Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś inteligentna, to prawdopodobnie jesteś — umiejętność autoanalizy i spojrzenia na siebie z dystansu to jedna z cech wyróżniających osoby o ponadprzeciętnych zdolnościach umysłowych. Ten typ ludzi cechuje nie tylko sposób myślenia — można ich zidentyfikować po sposobie, w jaki się zachowują. Często trudno jest od razu wskazać je w grupie, gdy wiemy jednak jakich sygnałów wypatrywać, to z dużym prawdopodobieństwem rozpoznamy osoby o wysokiej inteligencji — testy MENSy nie będą nam potrzebne. Oto siedem najważniejszych cech osób z wysokim IQ.

Ciekawość świata

Wysokie IQ często idzie w parze z głęboką ciekawością świata i chęcią zrozumienia, jak rzeczy działają. Osoby takie mają tendencję do zadawania przenikliwych pytań i nieustannie poszukują nowej wiedzy — czytając książki, przeprowadzając badania, lub po prostu uważnie obserwując świat. Zdarza się wręcz, że myślą zbyt dużo, w kółko analizują i zastanawiają się, w jaki sposób zrobić coś lepiej. Nadmierne myślenie to zwykle sygnał, że mamy wysokie IQ.

Potrzeba samotności

Skłonność do refleksji i analiz sprawia, że wybitnie inteligentni wolą spędzać czas w pojedynkę i często unikają spotkań towarzyskich. Nie znaczy to, że nie lubią ludzi, potrzebują jednak czasu spędzanego wyłącznie we własnym towarzystwie.  W samotności mogą skoncentrować się na sobie i swoich rozważaniach, dlatego mogą być czasem niesprawiedliwie oceniani jako osoby wyniosłe i zdystansowane.

Naukowcy nie mają wątpliwości. O wysokiej inteligencji, poza wynikiem testu IQ, decydują też zachowania, nawyki i przyzwyczajenia
Naukowcy nie mają wątpliwości. O wysokiej inteligencji, poza wynikiem testu IQ, decydują też zachowania, nawyki i przyzwyczajenia123RF/PICSEL

Samodzielność myślenia

Ludzie obdarzeni wysoką inteligencją nie podążają ślepo za tłumem, wręcz przeciwnie — często idą pod prąd. Jeśli z czymś się nie zgadzają, nie boją się głośno tego wyrazić. Takie zachowanie często sprawia, że wysokie IQ idzie w parze z buntowniczą naturą. Nietrudno się domyślić, że taka postawa często przysparza wielu kłopotów, a dar wysokiej inteligencji może zmienić się w przekleństwo. Osoby z wysokim ilorazem inteligencji mogą czuć, że są “głosem wołającego na puszczy"— niezrozumiani i lekceważeni. 

Test na inteligencję - masz takie cechy?
Test na inteligencję - masz takie cechy?123RF/PICSEL

Rozwiązanie problemów

Osoby z wysokim IQ często wykazują niezwykłą zdolność do myślenia analitycznego i rozwiązywania problemów. Ich podejście do trudnych sytuacji jest zazwyczaj kreatywne i innowacyjne. Potrafią myśleć "poza schematem" i często znajdują rozwiązania, które mogą umknąć innym.

Bogate słownictwo

Już od młodych lat dzieci z wysokim IQ mogą wykazywać zaawansowane zdolności językowe, włączając w to bogate słownictwo. W dorosłym życiu ta cecha często przekłada się na elokwencję oraz zdolność wyrażania skomplikowanych idei w klarowny sposób.

Pamięć do szczegółów

Doskonała pamięć i zwracanie uwagi na szczegóły to kolejne cechy, które mogą sugerować wysokie IQ. Osoby te mogą pamiętać skomplikowane wzory, długie listy faktów lub szczegółowe informacje po jednym czytaniu lub słuchaniu.

Pamiętaj, że mania wyższości nie świadczy o poziomie czyjejś wiedzy.
Pamiętaj, że mania wyższości nie świadczy o poziomie czyjejś wiedzy.123RF/PICSEL

Dyskusje na poważne tematy

Badania wskazują, że ludzie o wyższym poziomie inteligencji często preferują angażujące i głębokie rozmowy zamiast powierzchownych pogawędek. Wysoce inteligentni ludzie zazwyczaj szukają głębi w każdej formie wymiany myśli. Dr John Smith, psycholog z Uniwersytetu w Cambridge, twierdzi, że "osoby o wyższym IQ często dostrzegają szybko braki w logicznym myśleniu i niezgodności w rozmowie, co sprawia, że powierzchowne tematy mogą być dla nich mniej satysfakcjonujące". Preferują rozmowy, które nie tylko są intelektualnie stymulujące, ale które również oferują nowe perspektywy lub głębokie zrozumienie omawianego tematu.

„Ewa gotuje”: Sopa de ajoPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}