Małe miasteczko zdobyło tytułu Cudu Polski. Dlaczego jest wyjątkowe? To popularne miejsce kultu maryjnego

Małe miasteczko zostało okrzyknięte "Cudem Polski 2023" ze względu na swoją niezwykłość. Bardo ma przede wszystkim bardzo bogatą historię, którą można poznawać poprzez przecieranie tamtejszych szlaków. To także miejsce kultu maryjnego, niezwykle cenne dla katolików. Sprawdź, jak wiele ma do zaoferowania Bardo.

Bardo to miasto wielu kapliczek i "cudów".
Bardo to miasto wielu kapliczek i "cudów".Fot. Gerard/REPORTEREast News
Wzgórze Różańcowe - Kaplica końcowa Dusz Czyśccowych
Wzgórze Różańcowe - Kaplica końcowa Dusz CzyśccowychGERARD/REPORTEREast News

"Miasto cudów" i kultu maryjnego. Z czego słynie Bardo?

Bardo to małe miasteczko położone w województwie dolnośląskim w Górach Bardzkich nad Nysą Kłodzką. Zbudowane zostało w X wieku na wzgórzu i miało służyć jako średniowieczna osada obronna. Wzdłuż rzeki prowadziła droga, która łączyła Polskę z Czechami, do teraz uważa się, że była częścią szlaku bursztynowego. Miasto ma długą historię i swoje również przecierpiało, biorąc pod uwagę najazdy wojsk husyckich lub okres walki o tron czeski w XV w. Wszystkie te wydarzenia doprowadziły do niemałych zniszczeń miasta, które udało się z biegiem czasu "zrekonstruować". Ze względu na swoją niezwykłość, miasto zostało okrzyknięte "Cudem Polski 2023" w plebiscycie magazynu National Geographic Traveler.

Panorama miasteczka Bardo
Panorama miasteczka BardoMariuszSzczygielGetty Images

Miasteczko nazywane jest również "miastem cudów", ze względu na krążące legendy o figurce Matki Boskiej znajdującej się obecnie w kościele parafialnym Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Pierwsze historie o Matce Boskiej z Barda pojawiły się już w 1200 roku. Jednak najsłynniejsza z nich pochodzi z 1400 roku. Legenda głosi, że pewnego dnia Najświętsza Maria Panna  siedziała na kamieniu na Górze Kalwarii i  opłakiwała nadchodzące na Śląsk tragedie. Mieszkańcy Barda jako dowód tej historii postrzegają odcisk stopy Matki Boskiej, który znajduje się na górze. Bardo do tej pory w Polsce uznawane jest za jedno z miejsc kultu maryjnego.

Barokowy Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej z dzieciątkiem, zwana też Matką Boską Bardzką.
Barokowy Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej z dzieciątkiem, zwana też Matką Boską Bardzką.Fot. Gerard/REPORTEREast News

Zabytki Barda: Co warto zobaczyć?

Legendy to nie jedyne, co przyciąga turystów do Barda. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na znajdujące się w nim zabytki. Najważniejszym punktem miasteczka jest Bazylika Najświętszej Maryi Panny. Nie można pominąć zespołu kaplic różańcowych na Górze Różańcowej, w którego skład wchodzą:

  1. Kaplica wstępna św. Alfonsa Liguoriego
  2. Kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
  3. Kaplica Nawiedzenia Św. Elżbiet
  4. Kaplica Narodzenia Jezusa
  5. Kaplica Ofiarowania Jezusa w Świątyni
  6. Kaplica Znalezienia Jezusa w Świątyni
  7. Kaplica Modlitwy w Ogrójcu
  8. Kaplica biczowania
  9. Kaplica Cierniem Koronowania 
  10. Kaplica Dźwigania Krzyża
  11. Kaplica Ukrzyżowania
  12. Kaplica Zmartwychwstania Jezusa
  13. Kaplica Wniebowstąpienia
  14. Kaplica Zesłania Ducha Świętego
  15. Kaplica Wniebowzięcia NMP
  16. Kaplica Ukoronowania Najświętszej Marii Panny
  17. Kaplica Dusz Czyśćcowych
Wzgórze Różańcowe - Kaplica Dźwigania Krzyża
Wzgórze Różańcowe - Kaplica Dźwigania KrzyżaFot. Gerard/REPORTEREast News

Wśród kapliczek warto wymienić jeszcze jedną, bardzo cenną, czyli Źródło Maryi. Wiąże się bowiem z nią niezwykła legenda. W 1672 roku woda ze źródełka uzdrowiła wzrok młodego Czecha. Dlatego do tej pory uważa się, że woda ta ma prozdrowotne właściwości. Do kapliczki można udać się z własną butelką. Zwiedzając Bardo, należy zwrócić uwagę na Stare Miasto z 1300 roku oraz XIX-wieczne forty ziemne. Wizytówką miasta stał się kamienny most na Nysie Kłodzkiej z 1589 roku, na którym znajduje się figura św. Jana Nepomucena. Głodni historii mogą odwiedzić też Klasztor Ojców Redemptorystów, gdyż znajduje się w nim muzeum sztuki sakralnej. Wybierając się w Bardzkie Góry, warto zobaczyć szczątki ruin zamku pochodzącego z XIII w.

Istne królestwo szlaków. Jak zwiedzać Bardo?

Bardo to także idealne miejsce dla żądnych aktywności na świeżym powietrzu. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, którymi można zaczerpnąć trochę historii i zwiedzić okolicę. Wyprawom towarzyszy natura i malownicze widoki. Do dyspozycji turystów są 3 szlaki.

  1. Zielony szlak do Złotego Stoku,
  2. Niebieski szklak, który przebiega przez Góry Bardzkie,
  3. Żółty szlak pielgrzymkowy do Ząbkowic Śląskich.
Malownicze góry
Malownicze góryGetty Images

Odwiedzający, którzy nie przepadają za jednoczeniem się z naturą, mogą skorzystać z tras miejskich.

  1. "Kalwaria" - trasa prowadzi przez kamienice Barda do Bazyliki Nawiedzenia NMP, a następnie na górę Kalwarię.
  2. "Wzgórze Różańcowe" - trasa uwzględnia zwiedzanie kapliczek. 

Bardo to również miejscowość przyjazna dla rowerzystów. Turyści wolący przemieszczać się na rowerze, bez problemu mogą zwiedzać okolicę na dwóch kołach. Do ich dyspozycji są 4 trasy.

  1. Z Barda dookoła Kalwarii przez punkty widokowe w okolicy na Bardzką Górę.
  2. "Cisy", prowadząca przez rezerwat.
  3. "Wilczym Wądrożem" z Barda przez Przełęcz Wilczą.
  4. "Górami Bardzkimi i Złotymi" z Barda do Przełęczy Kłodzkiej.
Bardo to dobre miejsce na spacer
Bardo to dobre miejsce na spacerpexels.com

Miejscowość oferuje również Przełom Bardzki, który jest jednym z najpiękniejszych odcinków Nysy Kłodzkiej. Odwiedzający mają możliwość skorzystania z ponad 2-godzinnego spływu kajakiem lub 3-godzinnego spływu pontonem. Trasa ma 15 km długości i prowadzi przez bujną roślinność i malownicze otoczenie. To idealny sposób na zjednoczenie się z naturą i relaks.

Szlak wodny Nysy Kłodzkiej - Przełom Bardzki
Szlak wodny Nysy Kłodzkiej - Przełom BardzkiFot. Gerard/REPORTEREast News
Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 64: Natalia de BarbaroINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas