Polska na własne oczy: Jędrzejów. Miasto zegarów z trzecią największą kolekcją na świecie
Muzeum im. Przypkowskich, zespół klasztorny cystersów, kolej wąskotorowa - to wszystko znajdziemy w świętokrzyskim Jędrzejowie. Miasto jest nazywane miastem zegarów za sprawą wspomnianego muzeum. Znajduje się w nim trzecia największa kolekcja zegarów słonecznych na świecie. Na tym nie koniec atrakcji.
Spis treści:
Jędrzejów - podstawowe informacje
Jędrzejów to miasto położone w województwie świętokrzyskim, między Kielcami a Krakowem - leży w odległości prawie 40 km od tych pierwszych i niespełna 80 km od stolicy Małopolski. Z obu miast można dojechać tam w większości po drodze ekspresowej S7 (na części odcinka z Krakowa wciąż jest jeszcze w budowie).
Prawa miejskie Jędrzejów uzyskał już w 1271 roku, następnie stracił je w XIX wieku i odzyskał w 1916 roku. Jest położony na dawnej ziemi krakowskiej. Obecnie miasto zamieszkuje około 14 tysięcy mieszkańców. Przepływają przez nie dwie małe rzeczki - Brzeźnica i Jasionka.
"Miasto zegarów". Muzeum im. Przypkowskich
Jędrzejów nie bez powodu nazywany jest "miastem zegarów". To tutaj znajduje się Muzeum im. Przypkowskich, które zajmuje zaszczytne trzecie miejsce na świecie pod względem liczebności i wartości zegarów słonecznych - po Planetarium w Chicago i Science Museum w Oxfordzie. Zbiór liczy ponad 600 zegarów słonecznych i astronomicznych przyrządów pomiarowych.
Zobacz również:
- Podróż Pendolino za złotówkę? PKP planuje spektakularne zniżki w grudniu
- Tylicz: raj dla narciarzy i świetna baza wypadowa w Małopolsce. Ceny skipassów szokują
- Podróże na własną rękę: Kraj Kwitnącej Wiśni na każdą kieszeń. Jest tam taniej niż w Polsce?
- Włoskie miasto nie dla wszystkich? Będą limity. Zmiany już wkrótce
Istniejącą do dziś bibliotekę Muzeum założył w XVIII wieku Jan Józef Przypkowski, profesor matematyki i astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei za zbiory zegarów odpowiadał Feliks Przypkowski - lekarz, którego wielką pasją była astronomia i gnomonika. Po jego śmierci rodzina w 1962 roku przekazała kolekcję, rozbudowaną przez jego syna Tadeusza, państwu, dzięki czemu powstało Muzeum ich imienia.
Muzeum zlokalizowane jest na Rynku w dwóch sąsiadujących budynkach - zabytkowej aptece przyklasztornej z 1712 roku. Bilet normalny kosztuje 20 złotych, a ulgowy 15. Zwiedzanie zawsze odbywa się z przewodnikiem - każda kolejna grupa wchodzi co pół godziny.
W pierwszej kolejności zwiedza się dom rodziny Przypkowskich, w którym zachowane są autentyczne przedmioty przez nich używane np. buty czy zastawa kuchenna. W kilku pomieszczeniach można już zobaczyć to, co najważniejsze, czyli zegary. Jednak największa ich kolekcja zgromadzona jest w osobnej sali.
Dodatkowo, w piwnicy Muzeum znajduje się dział gastronomii z naczyniami kuchennymi i zastawami stołowymi. Można zobaczyć również odtworzone wnętrza pokojów z początku XX wieku. W korytarzu przy wyjściu są z kolei organizowane wystawy czasowe, najczęściej sztuki współczesnej lokalnych artystów. Za budynkami mieści się piękny ogród, który można odwiedzić za darmo.
Co jeszcze warto zwiedzić w Jędrzejowie?
W Jędrzejowie znajduje się także zespół klasztorny cystersów wraz z kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i bł. Wincentego Kadłubka, klasztorem, dzwonnicą, bramą, murem z basztami oraz ogrodem. To tutaj przez kilka ostatnich lat życia mieszkał i zmarł Wincenty Kadłubek, biskup krakowski i autor Kroniki dziejów Polski.
W mieście mieści się stacja kolei wąskotorowej, z której w okresie wakacyjnym co niedzielę wyjeżdża Ciuchcia Ponidzie. Za 38 złotych w przypadku biletu normalnego i 31 ulgowego można przejechać się do Motkowic, gdzie jest czas na odpoczynek i ognisko, i z powrotem.
Wypocząć można natomiast w Jędrzejowie w Parku Miejskim, w którym znajdziemy też skatepark. Obok niego mieści się kąpielisko na sztucznym zalewie, oddane do użytku w 2012 roku.
***
Wakacje, znowu są wakacje! Polacy ruszają na długo wyczekiwany odpoczynek, a my chcemy im w tym towarzyszyć, służyć radą, co można zobaczyć w naszym kraju. Może wspaniałe atrakcje czekają tuż za rogiem? Cudze chwalicie, swego nie znacie - pisał poeta. I my chcemy pokazać, że faktycznie tak jest. Zajrzymy do małych miasteczek, legendarnych uzdrowisk i zapomnianych zamków. Popłyniemy wodami tajemniczych jezior, poplażujemy na polskich Malediwach. Pójdziemy leśną ścieżką, gdzie oczy poniosą. Bądźcie z nami przez całe lato!