ZUS szykuje się do wypłat "trzynastek". Kto pierwszy otrzyma pieniądze i w jakiej kwocie?

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Trzynasta emerytura już niebawem trafi na konta i do rąk uprawnionych do jej otrzymania seniorów. Ile w tym roku wyniesie to dodatkowe świadczenie i która grupa emerytów będzie mogła cieszyć się z dodatkowych pieniędzy jeszcze w marcu?

Ile w tym roku wyniesie trzynasta emerytura?
Ile w tym roku wyniesie trzynasta emerytura?123RF/PICSEL

Ile w tym roku wyniesie 13. emerytura?

Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim emerytom i rencistom zgodnie z ustawą z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Trzynasta emerytura to dodatkowe, roczne świadczenie pieniężne, które ZUS wypłaci osobom uprawnionym do:

  • emerytury - w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy - w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim emerytom i rencistom zgodnie z ustawą z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.
Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim emerytom i rencistom zgodnie z ustawą z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.123RF/PICSEL

"Trzynastka" jest wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. Od 1 marca br.  nastąpi kolejna waloryzacja emerytur i rent. W marcu 2024 r. emerytury i renty zostaną podniesione procentowo. Ostateczna wysokość wskaźnika została opublikowana w komunikacie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i wynosi 112,12 proc.

Aby świadczenie zostało zwaloryzowane, nie trzeba składać wniosków - odbywa się to automatycznie - czytamy w komunikacie ZUS.

Niektórzy emeryci otrzymają "trzynastkę" już 29 marca.
Niektórzy emeryci otrzymają "trzynastkę" już 29 marca. 123RF/PICSEL123RF/PICSEL

W praktyce oznacza to, że waloryzacja wpłynie na wzrost m.in. najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej - z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto.

Zatem tegoroczna, trzynasta emerytura wyniesie 1780,96 zł brutto, czyli maksymalnie 1620,67 zł "na rękę". Należy jednak pamiętać, że od kwoty brutto 13. emerytury w tym roku odjęta zostanie składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i podatek dochodowy w wysokości 12 proc., jeżeli suma trzynastej emerytury i świadczenia podstawowego przekroczy kwotę 2.500 zł brutto.

Tegoroczna, trzynasta emerytura wyniesie 1780,96 zł brutto, czyli maksymalnie 1620,67 zł "na rękę"
Tegoroczna, trzynasta emerytura wyniesie 1780,96 zł brutto, czyli maksymalnie 1620,67 zł "na rękę"123RF/PICSEL

Kiedy "trzynastka" trafi do seniorów?

Większość emerytów trzynastą emeryturę otrzyma wraz z wypłatą kwietniowego świadczenia. Jednak pewna grupa uprawnionych do pobierania "trzynastki" może liczyć na te dodatkowe pieniądze jeszcze w marcu. Mowa o emerytach, których świadczenia wypłacane są pierwszego dnia każdego miesiąca. Jako że 1 kwietnia to ustawowo dzień wolny od pracy - niektórzy seniorzy otrzymają "trzynastkę" już 29 marca br.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas