Ketchup z cukinii: Zdrowa i smakowita alternatywa dla sosu na bazie pomidorów

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Zwolennicy zdrowego żywienia, prostych składów i wybornego smaku z pewnością docenią zalety ketchupu z cukinii. Ten wyjątkowy produkt zdążył podpić serca wielu internautów ze względu na łatwość przygotowania, a także brak zbędnej chemii i polepszaczy. Jak przygotować ketchup z cukinii w domu? Podpowiadamy.

Domowy ketchup z cukinii zaskakuje smakiem
Domowy ketchup z cukinii zaskakuje smakiem123RF/PICSEL

Kulinarne patenty na cukinię

Cukinię uważa się za jedno z najzdrowszych warzyw. Włączenie jej do diety dostarcza organizmowi sporych ilości żelaza, potasu, magnezu, witamin C, K oraz tych należących do grupy B. To przedstawicielka rodziny dyniowatych, w której nie odkładają się metale ciężkie, a dodatkowo ma zdolność odkwaszania organizmu, pozytywnego wpływania trawienie, wzmacniania układu odpornościowego, a także redukowania stresu.

To smaczne i wartościowe warzywo możemy przyrządzić na wiele różnych sposobów. Doskonale smakuje na surowo lub poddana obróbce termicznej w piekarniku. Dopełnia smak pożywnego leczo, a także zaskakuje w wegańskich ciastach. Furorę wśród pań domu robi także ketchup z cukinii, sprawdzający się jako dodatek do kanapek, kiełbasek, mięs, makaronów oraz warzyw.

Cukinia wspomaga pracę układu nerwowego
Cukinia wspomaga pracę układu nerwowego123RF/PICSEL

Ketchup z cukinii – jakie produkty kupić?

Składniki:

  • 1,5 kg cukinii
  • 0,5 kg cebuli
  • 3 czerwone papryki
  • 1,5 łyżki soli
  • ½ szklanki cukru
  • ½ szklanki octu spirytusowego 10%
  • 1 łyżeczka przyprawy curry
  • ½ łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
  • 400 g koncentratu pomidorowego

Sos na bazie cukinii - przygotowanie

  1. Wszystkie warzywa dokładnie myjemy, a następnie obieramy cebulę, przycinamy cukinię na końcach, a z papryki usuwamy gniazda nasienne.
  2. W kolejnym kroku kroimy każde warzywo w cienkie paski, które przekładamy do niewielkiego garnka, zasypujemy 2 łyżkami soli, mieszamy i pozostawiamy na godzinę.
  3. Po upływie wyznaczonego czasu zobaczymy, że w naczyniu zebrał się płyn - pamiętajmy, by go nie wylewać. Teraz wystarczy ustawić średni gaz i podgrzewać całość przez 30-35 minut.
  4. Następny etap wymaga od nas dokładnego ostudzenia warzyw, a następnie przełożenia do kielicha blendera i zmiksowania na gładką masę.
  5. Warzywną papkę ponownie umieszczamy w garnku, dodajemy ocet, koncentrat i przyprawy, a następnie gotujemy przez 10 minut.
  6. Gorący ketchup przelewamy do czystych oraz wyparzonych słoików, zakręcamy i pasteryzujemy w gorącej wodzie przez 15 minut.
"Na zdrowie": Cukinia ma mało kalorii i jest bogata w składniki odżywczeInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas