Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie? Popełniasz jeden z tych błędów
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Hortensja ogrodowa, będąc jednym z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, cieszy oko swoich właścicieli zakwitając imponującymi, kolorowymi kwiatami. Czasem zdarza się jednak, że płata figle. Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie? Być może popełniasz jeden z tych błędów.
Spis treści:
Co zrobić żeby kwitła hortensja ogrodowa? Zwróć uwagę na te kwestie
Hortensja ogrodowa jest jednym z najchętniej wybieranych przez ogrodników krzewów ozdobnych. Zachwyca swoim zwartym pokrojem i ogromnymi kwiatostanami, które wybarwiają się na wiele kolorów: biało, niebiesko, różowo, fioletowo czy czerwono.
Zdarza się jednak, że nawet najbardziej rozrośnięty krzew ostatecznie nie wypuszcza kwiatów. Co jest tego przyczyną? Źródła problemu należy szukać w błędach pielęgnacyjnych, popełnianych w trakcie uprawy.
Zobacz również: Kompleksowe spa dla borówki amerykańskiej. Zabiegi, których nie warto pomijać jesienią
Czego nie lubią hortensje ogrodowe? Nie kwitnie, bo popełniasz te błędy
Jedną z głównych przyczyn, dla których najprawdopodobniej nie widzisz okazałych kwiatów na rosnącej w twoim ogrodzie hortensji jest przemarznięcie rośliny. Hortensja kwitnie na zeszłorocznych pędach, czyli tych częściach, które są najbardziej narażone na przemarznięcie w trakcie zimowych miesięcy. Jeśli odpowiednio osłonisz je przed nadejściem chłodniejszych dni, problem zniknie.
Powodem braku kwiatów może być również nieprawidłowe cięcie. To najczęstsza przyczyna braku kwitnienia hortensji. Jeśli wytniesz zeszłoroczne pędy, na których kwitnie hortensja, pozbędziesz jej szansy na wypuszczenie pąków kwiatowych.
Zobacz również: Tuje brązowieją od środka? Oto gdzie popełniłeś błąd
Co się robi gdy hortensja nie kwitnie? Zrezygnuj z tych zabiegów
Rozwój pąków kwiatowych hortensji ogrodowej hamować może również zbyt duża ilość cienia. Sprawdź gdzie rośnie roślina. Jeśli stwierdzisz, że rzeczywiście to jej miejsce jest głównym źródłem problemy, późną jesienią przesadź hortensję w odpowiedniejsze - najlepiej półcieniste.
Problemem może być również zbyt zasadowy odczyn gleby. Jeśli zauważysz żółknące liście - możesz być pewny - to właśnie jest głównym powodem braku kwiatów. Wówczas należy zadbać o odpowiedni odczyn podłoża. Przy okazji sprawdź również czy to nie jest zbyt suche. Brak wody sprawia, że hortensja szybko więdnie i nie ma siły na rozwój kwiatów. Podlewaj ją regularnie i obficie. Wtedy odwdzięczy się pięknymi, okazałymi i kolorowymi kwiatami.