Skrzydłokwiat więcej nie zgubi liści. Ta mieszanka sprawi, że będzie jak nowy

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Skrzydłokwiat to jedna z tych roślin, która pojawia się we wnętrzach naszych mieszkań i domów zdecydowanie najczęściej. Cieszy oko dużymi i błyszczącymi liśćmi, zachwycając również białymi kwiatami. Często zdarza się jednak, że marnieje, a jej liście żółkną i brązowieją. W konsekwencji roślina zupełnie je gubi. Jak temu zapobiec? Pomóc może domowa odżywka. Niezbędne produkty znajdziesz w kuchni.

Skrzydłokwiat będzie jak nowy. Wypróbuj mieszankę mocy
Skrzydłokwiat będzie jak nowy. Wypróbuj mieszankę mocy123RF/PICSEL

Dlaczego skrzydłokwiat marnieje? Być może popełniasz te błędy

Skrzydłokwiat, zachwycając błyszczącymi liśćmi w odcieniu butelkowej zieleni oraz białymi, smukłymi kwiatami w kształcie łyżki, stanowi wyjątkową dekorację wnętrz. Co więcej, oczyszcza je z toksyn i innych zanieczyszczeń, a łatwy w uprawie, niedrogi i odporny na większość chorób i szkodników znajduje się w kręgu zainteresowań wielu, nawet tych początkujących, ogrodników.

Skrzydłokwiat kwitnie najczęściej w okresie od marca do kwietnia, utrzymują kwiaty nawet przez kilka miesięcy. W sprzyjających warunkach może zakwitnąć nawet zimą. Często zdarza się jednak, że pomimo największych starań roślina marnieje, tracąc liście. Jaka jest tego przyczyna?

Dlaczego skrzydłokwiatowi odpadają liście? Oto źródło problemu

Jednym z najważniejszych etapów w pielęgnacji skrzydłokwiatu jest odpowiednie podlewanie. Nieumiejętne dostarczanie roślinie wody może spowodować gnicie jej korzeni lub wysuszanie liści.

Dlaczego skrzydłokwiatowi odpadają liście? Oto źródło problemu
Dlaczego skrzydłokwiatowi odpadają liście? Oto źródło problemu123RF/PICSEL

W przypadku skrzydłokwiatu nie należy trzymać się sztywnych zasad, dotyczących nawadniania, a jedynie obserwować roślinę. Ta sama da nam sygnał, że potrzebuje wody. Więdnące, opadające liście są jasnym znakiem, że czas na podlewanie.

Dlaczego skrzydłokwiat ma końcówki liści żółte? Oto co robisz źle

Jednym z najczęstszych problemów właścicieli skrzydłokwiatu jest żółknięcie i brązowienie liści rośliny. Powodem takiego stanu rzeczy, po raz kolejny, jest niepoprawne podlewanie.

Żółte liście to znak, że skrzydłokwiat otrzymał zbyt małą ilość wody. Żółte i wysuszone końce liści oznaczają, że roślina stoi w zbyt jasnym miejscu.

Co zrobić, jak brązowieją liście skrzydłokwiatu? To często nieodwracalny błąd

Brązowe liście świadczą tymczasem o zbyt obfitym podlewaniu. Przelanie skrzydłokwiatu to częsty i w większości przypadków nieodwracalny błąd. Warto więc mieć się na baczności. W takiej sytuacji należy sprawdzić stan gleby. Jeśli podłoże jest mokre, zbite i pojawiła się w nim pleśń, należy szybko przesadzić roślinę do nowej doniczki, najlepiej takiej z otworami.

Skrzydłokwiat preferuje półcień lub rozproszone światło. Dobrze znosi też cień
Skrzydłokwiat preferuje półcień lub rozproszone światło. Dobrze znosi też cień123RF/PICSEL

Aby jednak roślina rosła zdrowo i nie gubiła liści, wystarczy zaaplikować jej domową odżywkę.

Jak ożywić skrzydłokwiat? Domowe sposoby, aby rósł zdrowo i nie gubił liści

Chcesz odżywić swój skrzydłokwiat? Po takiej mieszance szybko odżyje, a jego liście nabiorą piękniejszego i głębszego koloru. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w kuchni.

Domową odżywkę w mig przyrządzimy na bazie wody z dodatkiem żelatyny w proszku. Ta dostarczy kwiatom odpowiedniej ilości azotu, który w efekcie sprawi, że ich liście staną się zdrowe i soczyście zielone, a korzenie mocniejsze, a także wapnia, żelaza, fosforu, magnezu i potasu.

Jak przygotować kuchenną odżywkę do słabnącego skrzydłokwiatu? Potrzebować będziemy:

  • 1 opakowanie żelatyny w proszku,
  • 1 l wody.
  1. Wodę zagotuj, poczekaj aż nieco ostygnie - musi być gorąca, ale nie wrząca. Jej część przelej do szklanki.
  2. Do szklanki z wodą dosyp 1 łyżkę stołową żelatyny i dokładnie wymieszaj.
  3. Pozostałą wodę przestudź, a następnie wymieszaj ze szklanką wody z dodatkiem żelatyny w butelce lub konewce.
  4. Powstałą mieszanką podlewaj skrzydłokwiat raz na dwa tygodnie.
Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas