Już jedna porcja wymiata toksyny. Odżywczą miksturę przygotujesz w mig

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że charakterystyczne zielone łodygi uznawane są za jedne z najstarszych warzyw świata. Właściwości selera naciowego były bowiem znane już w starożytności, dziś także warto mieć go w swoich zapasach. Koktajl z selera naciowego to smaczny i zdrowy napój, który dostarczy organizmowi cenne składniki odżywcze. Jego przygotowanie jest szybkie i łatwe, co sprawia, że jest idealną opcją dla osób prowadzących zabiegany tryb życia. Włącz roślinny napój do swojej diety, by wesprzeć nie tylko jelita, ale i samopoczucie.

Dlaczego warto pić koktajl z selera naciowego?
Dlaczego warto pić koktajl z selera naciowego?123RF/PICSEL

Koktajl z selera naciowego jako szybka przekąska

Zielone łodygi szturmem weszły do menu osób, które starają się schudnąć lub utrzymać smukłą sylwetkę. Są niskokaloryczne i pełne witamin, chrupać je można na surowo bez żadnych dodatków. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zamienić je w koktajl z selera naciowego, który urozmaicisz innymi warzywami albo owocami.

Gęsty, odżywczy, a jednocześnie błyskawiczny w przygotowaniu. Zamienia się w idealną przekąskę między posiłkami, która skutecznie oddali nas od chęci sięgnięcia po niezdrowe i tuczące frykasy. Brak czasu na komponowanie zdrowego jadłospisu przestanie być pretekstem, przez który pozwalamy sobie na dietetyczne grzeszki.

Jak smakuje seler naciowy?

Z pewnością nie można odmówić mu charakteru. Smak selera naciowego jest lekko pikantny, da się w nim wyczuć korzenne nuty. Te specyficzne walory sprawiają, że nie każdemu od razu przypadnie do gustu. To kolejny powód, dla którego warto zdecydować się na przyrządzenie koktajlu z selerem naciowym. Dorzucisz do niego ulubione składniki, które przełamią warzywny smak.

Seler naciowy to cenny element diety
Seler naciowy to cenny element diety123RF/PICSEL

Jak zrobić koktajl? Decyzja należy do ciebie

Ogromnym atutem selera naciowego jest fakt, że dobrze łączy się z różnorodnymi produktami. Dzięki temu za każdym razem możesz przygotować nieco inną wariację zdrowego napoju. Co pasuje do koktajlu z selera?

Wśród warzywnych dodatków warto stawiać na jarmuż, szpinak, lub marchewkę, która nada całości delikatnej słodyczy. Owoce to również dobry pomysł. Najczęściej w blenderze lądują jabłka, banany, kiwi, ale ananas, pomarańcza, gruszka i brzoskwinia też sprawdzą się świetnie.

Przepis na koktajl z selera naciowego

Sprawa jest prosta, a recepturę zapewne bez żadnych problemów zapamiętasz już po pierwszym przyrządzeniu. Tym razem proponujemy połączenie selera naciowego z owocami. Jeśli będą dorodne i dojrzałe, dodatek cukru lub słodzika okaże się zbędny.

Składniki:

  • 4 łodygi selera naciowego
  • 2 kiwi
  • 1 banan
  • 1 szklanka wody

Sposób przygotowania:

Seler i owoce dokładnie umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Wrzuć je do blendera, wlej wodę i zmiksuj do momentu, aż uzyskasz gładką konsystencję. Jeśli chcesz, by koktajl z selera naciowego zyskał jeszcze ciekawszy charakter, dodaj kilka kropel soku z cytryny.

Zielony koktajl to propozycja idealna na wyjście z zimowej stagnacji żywieniowej
Zielony koktajl to propozycja idealna na wyjście z zimowej stagnacji żywieniowej123RF/PICSEL

Wpływ selera naciowego na zdrowie

Szybka przekąska nie musi oznaczać niezdrowego jedzenia. Koktajl z selera naciowego jest tego najlepszym dowodem. Łodygi stanowią skarbnicę cennych witamin i minerałów, które wykazują pozytywny wpływ na wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Dlaczego warto włączyć seler naciowy do diety?

  • Warzywo doskonale nawadnia, ponieważ w 90 procentach składa się z wody.
  • Obecność witaminy C sprawia, że seler naciowy wzmacnia odporność, pomaga chronić przed infekcjami.
  • Przyspiesza przemianę materii, a dzięki zawartości błonnika syci na długo. Odchudzanie będzie dużo łatwiejsze z taką pozycją w jadłospisie.
  • Seler naciowy wymiata toksyny. Koktajl ma łagodne działanie moczopędne, przez co często ląduje na listach produktów wspierających diety oczyszczające. Ułatwia trawienie i chroni przed zaparciami oraz wzdęciami.
  • W zielonych łodygach nie brakuje także cynku. Przekłada się na pozytywny wpływ warzywa na skórę, która staje się promienna i jędrna.
  • Seler naciowy stanowi źródło magnezu oraz witamin z grupy B. Oto składniki, które wspierają układ nerwowy, procesy zapamiętywania i uczenia się, dzięki nim łatwiej radzimy sobie ze stresem.
Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas