Reklama

Długowieczność Japończyków to zasługa trzech rzeczy. Co jeść, by dożyć 100 lat?

W Japonii długowieczność nie jest genetycznym przypadkiem, a efektem harmonijnego połączenia zdrowej diety, aktywnego stylu życia i dbałości o dobre samopoczucie.

Japończycy, którzy cieszą się najwyższą średnią długością życia na świecie, od lat budzą ciekawość badaczy z całego globu. Sekretem ich długowieczności okazuje się być przemyślana dieta, spokojny tryb życia oraz silne więzi społeczne.

Japońskie menu dla stulatków

Dieta Japończyków składa się z produktów bogatych w antyoksydanty i flawonoidy. Znacząco wpływa to na ich zdrowie. W tamtejszym jadłospisie dominują świeże, nieprzetworzone produkty, takie jak warzywa, owoce, ryby oraz owoce morza. Dania bazują na ryżu, tofu, wodorostach oraz natto, czyli sfermentowanej soi, a także na kiszonkach i marynowanych owocach. Ograniczenie spożycia tłustych produktów mięsnych i mlecznych, a także przestrzeganie zasady "hara hachi bu", czyli jedzenie do 80% nasycenia, przyczynia się do utrzymania szczupłej sylwetki i zdrowia.

Reklama

Zobacz również: Oto 20 najlepszych na świecie zup. Pierwsze miejsce może zaskoczyć

Jedzenie nie tylko dla brzucha, ale i dla duszy

Aktywność fizyczna i dbałość o dobrostan psychiczny również odgrywają istotną rolę w japońskim stylu życia. Mieszkańcy Japonii, zwłaszcza z wyspy Okinawa, uznają, że zajęcie, które wypełnia czas i daje satysfakcję, jest kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia. Często spacerują, zajmują się ogrodnictwem lub oddają się pasjom takim jak gra w szachy czy origami.

Sprawdź: Klejnot w domowej spiżarce. Hamuje tworzenie się zakrzepów, chroni przed zatorami

Kraj, który opiekuje się starszymi

Japonia oferuje również szeroki zakres udogodnień dla seniorów, takich jak specjalne sklepy, salony masażu, SPA oraz zakłady fryzjerskie, które nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale również wspierają integrację społeczną osób starszych. W ten sposób społeczeństwo japońskie niejako z urzędu podkreśla znaczenie aktywności i niezależności w każdym wieku, zapewniając seniorom poczucie bezpieczeństwa i szacunku.

Japoński model życia zachwyca starszych ludzi na całym świecie. Jest także dowodem, że długowieczność jest w zasięgu ręki dzięki świadomym wyborom dotyczącym zdrowia i stylu życia. Dietę i aktywność możemy zapewnić sobie na własną rękę, niestety z opieką ze strony państwa jest dużo gorzej. Czy to się zmieni? Czas pokaże.

Sprawdź również:  Brzuch jak balon i ból żołądka? Zapomnij! Oto najlepsze napoje na trawienie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Japonia | dieta | przepis na długowieczność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama