Plony będą soczyste i aromatyczne. Wystarczy, że posadzisz je obok pomidorów

Karolina Słodkiewicz

Opracowanie Karolina Słodkiewicz

Uprawa pomidorów we własnym ogrodzie jest naprawdę prosta. Najlepsze i najsmaczniejsze plony otrzymamy, jednak jeśli dobierzemy krzaczkom odpowiednie sąsiedztwo. Co sadzić obok pomidorów? Wpływ mogą mieć nie tylko inne warzywa, ale też rośliny takie jak kwiaty czy zioła. Zwróć na to szczególną uwagę podczas planowania ogrodu.

Obok pomidorów warto sadzić nie tylko inne warzywa, ale też kwiaty lub zioła
Obok pomidorów warto sadzić nie tylko inne warzywa, ale też kwiaty lub ziołaCanva ProINTERIA.PL

Pozytywne oddziaływanie roślin na siebie nazywamy allelopatią dodatnią. Wiedza na temat tego, jakie warzywa tworzą między sobą zależności, pozwoli na odpowiednie zaplanowanie ogrodu. W efekcie będziemy mogli sadzonki rozmieścić tak, aby czerpały od siebie jedynie korzyści. Poskutkuje to większą ilością plonów i poprawieniem ich jakości.

Co sadzić obok pomidorów? Kwiaty i zioła

Obok pomidorów warto sadzić aksamitki. Ta roślina ozdobna ma mocny i specyficzny zapach, dzięki temu będzie działała odstraszająco na szkodniki. Te kwiaty pomogą pozbyć się z okolicy upraw nicieni i mączlika szklarniowego.

Co więcej, aksamitka posadzona obok pomidorów może przyciągnąć owady bzygowate. Ich larwy są drapieżne, przez co żywią się mszycami. Te larwy mogą więc ochronić sadzonki od szkodników. Takie same działanie będą miały:

  • chabry
  • kosmosy
  • nawłocie
  • astry
  • rudbekie

Pozytywny wpływ zauważymy także, sadząc w towarzystwie warzywa konkretne zioła. Obok pomidora posadź:

  • tymianek
  • cząber ogrodowy
  • szałwię lekarską
  • bazylię
  • oregano

Sąsiedztwo tych roślin poprawi wzrost młodych sadzonek. Podczas owocowania nadadzą plonom wyjątkowy smak.

Dobrym sąsiedztwem dla pomidora będzie mięta pieprzowa. Jej wyrazisty aromat odstraszy mrówki, pchełki ziemne i myszy. Roślina pozytywnie wpłynie na odporność upraw na ataki szkodników i chorób. Tak samo jak w przypadku innych ziół, mięta nada owocom specyficzny aromat.

Pomidory mogą czerpać korzyści nawet z sąsiedztwa pokrzywy, która uznawana jest za chwast. Odciągnie ona od sadzonek pasożyty. Co więcej, pokrzywa może poprawić smak plonów i zachować ich świeżość na dłużej.

Co sadzić obok pomidorów? Warzywa

Na sadzenie innych warzyw obok pomidorów warto zdecydować się w momencie, gdy w ogrodzie mamy niewiele miejsca na uprawy. Dzięki temu maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń i poprawimy plonowanie. Sprawdź, jakie warzywa najlepiej posadzić obok pomidorów.

Obok pomidorów sprawdzi się posadzenie cebuli i czosnku. Te warzywa wydzielają substancje, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych na pomidorach. Do tego odstraszą szkodniki rujnujące uprawy takie jak roztocza, mszyce, nicienie, przędziorki. Na pozbycie się przędziorków odpowiednio wpłynie też sąsiedztwo rzodkiewki obok pomidorów.

Obok pomidorów warto posadzić cebulę i czosnek
Obok pomidorów warto posadzić cebulę i czosnek123RF/PICSEL

Towarzystwo fasoli też będzie dawać korzyści sadzonkom pomidorów. Roślina ta dostarczy niezbędnego dla wzrostu i rozwoju krzaków pomidora azotu. Strukturę gleby może za to poprawić sąsiedztwo marchwi. Warzywo sprawi, że podłoże będzie lepiej przepuszczalne. Jednakże pomidor obok marchwi może spowolnić jej wzrost.

Korzyści z sąsiedztwa zauważymy, sadząc obok pomidora warzywa liściaste. Będą to więc m.in.

  • sałata
  • szpinak
  • szczaw
  • kapusta

Opłaci się również zasadzenie selera w pobliżu naszych krzaczków. To warzywo ochroni pomidora przed zarazą ziemniaczaną.

Co sadzić z pomidorami pod folią lub w szklarni?

Wybór roślin lub warzyw, które posadzimy obok pomidorów pod osłonami, nie może być przypadkowy. W szklarni czy folii panują określone warunki dostosowane do potrzeb pomidorów. Należy więc zdecydować się na warzywa, które nie tylko będą przynosić korzyści sadzonkom, ale też będą zbliżone wymaganiami.

Podobne wymagania ma zatem papryka, która tak samo jak pomidory dobrze rozwija się w umiarkowanej temperaturze, przy dobrym nasłonecznieniu i częstym wietrzeniu. W efekcie maksymalnie wykorzystamy podłoże pod osłoną, otrzymując dorodne i soczyste papryki i pomidory.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że pomidory i papryki są atakowane przez te same choroby i szkodniki. Przez to należy zapewnić im odpowiednią ochronę w postaci oprysków i nawozów.

„Ewa gotuje”: Pomidorowa zupa rybnaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas