Najlepsze pary wśród warzyw. Posadź razem, zbiory będziesz liczyć w kilogramach

Dobry sąsiad jest na wagę złota i to nie tylko w kontekście relacji międzyludzkich. To, jakie warzywa są sadzone obok siebie, ma ogromny wpływ na tempo ich wzrostu, jakość plonu oraz odporność na choroby i szkodniki. Poznaj tajniki uprawy współrzędnej, by poprawnie rozplanować swoje grządki. Przestrzeganie zasad związanych z właściwym sąsiedztwem warzyw to naturalny sposób na obfite zbiory.

Uprawa współrzędna warzyw to ważny krok w celu osiągnięcia zadowalających plonów
Uprawa współrzędna warzyw to ważny krok w celu osiągnięcia zadowalających plonów123RF/PICSEL

Czym jest uprawa współrzędna?

W uprawie warzyw ważne są nie tylko dbanie o jakość gleby, regularne podlewanie i nawożenie. Planowanie rozlokowania poszczególnych gatunków w konkretnych miejscach jest równie istotne i nie powinno być pomijane przez żądnego imponujących plonów ogrodnika.

Myśląc o swoich grządkach, pamiętaj o płodozmianie. Gatunki roślin, które są ze sobą spokrewnione, można uprawiać w tym samym miejscu dopiero po kilku latach. Teraz kolej przychodzi na przeanalizowanie zasad współrzędnej uprawy warzyw. Bazuje ona na wzajemnym oddziaływaniu chemicznym roślin (określanym mianem allelopatii) oraz ich relacji w kontekście tempa wzrostu i dojrzewania, a także zapotrzebowania na składniki mineralne oraz wodę.

Korzyści wynikające z uprawy współrzędnej

Odpowiednio dobrane rośliny uprawiane obok siebie naprzemiennie w jednym lub kilku rzędach są w stanie nie tylko koegzystować, ale przede wszystkim pomagać sobie nawzajem. Głównymi zaletami uprawy współrzędnej są:

  • zmniejszona liczba szkodników
  • ochrona przed chorobami
  • bardziej dorodne i smaczniejsze warzywa
  • ograniczenie występowania chwastów
  • atrakcyjniejszy wygląd grządek warzywnych
Przestrzeganie zasad uprawy współrzędnej to podstawa w warzywniku
Przestrzeganie zasad uprawy współrzędnej to podstawa w warzywniku123RF/PICSEL

Tego duetu nie powinno zabraknąć w warzywniku

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów dobrego sąsiedztwa dla roślin w ogrodzie, warto przypomnieć o dwóch uniwersalnych okazach, które będą sprzyjać naszym uprawom. Pierwszy z nich to aromatyczny czosnek — jego właściwości zapachowe odstraszają większość owadów będących szkodnikami warzyw.

Wokół warzywnika warto posadzić także aksamitki. Kluczowe nie są tu kwestie estetyczne, a praktyczne. Bywają nazywane śmierdziuszkami i mają bardzo przydatną cechę. Bardzo dobrze chronią warzywnik przed atakiem mszyc.

Smaczne warzywa przez cały sezon

Wiedza i ogrodniczy spryt pozwolą ci cieszyć się zbiorami z własnego ogródka przez długi czas. Wysiewając warzywa, weź pod uwagę ich szybkość wzrostu i czas, jaki jest potrzebny do osiągnięcia dojrzałości. Jakie rośliny sadzić obok siebie?

W bezpośrednim sąsiedztwie umieszczaj marchew i rzodkiewkę na przemian z pietruszką i koprem włoskim. Wspierają wzajemnie swój wzrost, a jednocześnie nie konkurują o zasoby i przestrzeń. Rzodkiewka i koper zdążą dojrzeć, nim rozrosną się korzenie pietruszki i marchwi. Do uniwersalnych zasad uprawy współrzędnej należy sadzenie warzyw o korzeniach różnej długości. To pozwala im czerpać z zapasów składników mineralnych zlokalizowanych na różnej głębokości gleby.

Jakie rośliny sadzić obok siebie w ogrodzie?

Na grządkach warzywnych dobrze jest znaleźć miejsce dla roślin olejkodajnych. Aromatyczne zioła, takie jak mięta i bazylia, są w stanie poprawiać smak warzyw. Przy okazji będziesz mieć pod ręką świeże przyprawy, które z powodzeniem wykorzystasz podczas przyrządzania codziennych posiłków.

Zaplanuj dobrze wygląd swoich grządek
Zaplanuj dobrze wygląd swoich grządek123RF/PICSEL

Jakie połączenia w warzywniku sprawdzają się najlepiej?

  • Chcąc cieszyć się ziemniakami z własnego poletka, zestawiaj je z jarmużem i szpinakiem. Pod żadnym pozorem nie sadź ich w pobliżu pomidorów — są narażone na ataki tych samych chorób i szkodników. Jeśli będą blisko siebie, plaga okaże się trudna do opanowania.
  • Obok siebie powinny rosnąć marchew i cebula. Tworzą zespół odporny na szkodniki, w tym wciornastka tytoniowego, połyśnicę marchwiankę czy śmietkę cebulową.
  • Dobrymi sąsiadami dla marchwi są pomidory, ponieważ chronią ją przed gąsienicami tantnisia krzyżowiaczka, żerującymi na roślinach kapustowatych.
  • Z kolei kukurydza chroni przed szkodnikami uprawy grochu i fasoli.
  • Latem chcesz z dumą obserwować dojrzewające, duże pomidory? Niech w ich pobliżu znajdzie się miejsce dla szczypioru, który odstrasza nicienie, przędziorki i mszyce.
  • Uprawie ogórków sprzyja sąsiedztwo warzyw korzeniowych. Rzepa, marchew, pietruszka czy skorzonera pozytywnie wpływają na napowietrzanie i rozluźnianie gleby, co poprawia jakość ogórków.
Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas