Reklama

Reklama

Bakteria odporna na antybiotyki

Czy Detroit może stać się wylęgarnią superbakterii odpornych na antybiotyki? Niedawno odkryto przypadek, który wydaję się to potwierdzać.

Lekarze informują, że bakteria odkryta w organizmie 40-letniej kobiety mieszkającej w tym mieście nie poddawała się działaniu nawet najsilniejszych znanych antybiotyków.

Reklama

W wyniku mutacji bakteria gronkowca złocistego "skradła" część materiału genetycznego innej bakterii. Powstały organizm okazał się odporny nawet na najsilniejsza broń medycyny ? wankomycynę. Odkrycie może mieć bardzo poważne skutki i potwierdzić ryzyko, jakim ? zdaniem lekarzy ? jest coraz szersze i niekontrolowane stosowanie antybiotyków i tzw. substancji antybakteryjnych.

Jak pisze gazeta "Detroit Free Press", miasto jest szczególnie zagrożone ze względu na powstałą w tamtejszym półświatku w latach 70. tradycję mieszania narkotyków z antybiotykami w złudnym przeświadczeniu, że pomoże to ograniczyć liczbę infekcji spowodowanych użyciem brudnych igieł. Wywołana w ten sposób odporność doprowadziła do używania coraz silniejszych środków i w konsekwencji ? pojawienia się coraz groźniejszych bakterii.

Dowiedz się więcej na temat: bakterie | detroit | antybiotyki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje