Riwiera Turecka czy Turcja Egejska? Leć na wakacje do Turcji

Artykuł sponsorowany

Region Morza Śródziemnego to zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc na wakacyjny wypoczynek. Do wyboru mamy wiele krajów, które różnią się pod względem kulturalnym, krajobrazowym, ale także cenowym. Jeśli jednak szukacie czegoś oryginalnego, z doskonałymi warunkami pogodowymi oraz fascynującymi krajobrazami i ciepłymi plażami, to warto przyjrzeć się bliżej temu, co oferują Riwiera Turecka oraz Turcja Egejska.

article cover
pexels.com

Choć państwo tureckie jest bardzo duże i ma bardzo wiele regionów wartych zobaczenia, to jednak ciężko znaleźć lepsze miejsce na wakacyjny wypoczynek niż Riwiera Turecka. Wielu zapewne słyszało o Riwierze Francuskiej, która jest symbolem udanych, choć jednocześnie luksusowych wakacji. W przypadku Riwiery Tureckiej, która ciągnie się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Egejskiego w południowo-zachodniej części kraju, jest nieco inaczej. Z pewnością nie jest to miejsce niedostępne dla zwykłych śmiertelników, więc nie odpoczywają tu tylko bardzo bogaci turyści, a jednocześnie jest tu wiele miejsc, których urlopowicze z Riwiery Francuskiej mogliby naprawdę pozazdrościć.

Riwiera Turecka - na jaką pogodę można liczyć?

Wybrzeża Morza Śródziemnego, niezależnie od kraju, mają jednak jedną cechę wspólną - wspaniałą pogodę. Turcja znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Południowo-zachodnie wybrzeże cechuje się odmianą śródziemnomorską, w przeciwieństwie do obszarów położonych bardziej na północy, w których panuje klimat umiarkowany. Tam temperatury w ciągu roku mogą nie zachęcać do podróżowania, zwłaszcza w okresie zimowym. Jednak w przypadku Riwiery Tureckiej jest zupełnie inaczej, bo nawet w marcu, kiedy w Polsce czy w ogóle w Europie Środkowej słońca jest jak na lekarstwo, a słupki termometrów nie zachęcają nawet do wychodzenia z domu, tureckie wybrzeże może pochwalić się ponad dwudziestostopniowymi temperaturami.

Sezon na Riwierze Tureckiej rozpoczyna się w kwietniu, ale już w marcu temperatury sprzyjają odwiedzinom, w tym kąpielom się morzu; niektórzy próbują ich już nawet w lutym, chociaż woda ma wówczas "jedynie" około 17 stopni Celsjusza. Od kwietnia do października natomiast trwa tutaj słoneczna, piękna pogoda, która pozwala cieszyć się wypoczynkiem w maksymalnym stopniu. W listopadzie oraz w grudniu robi się już nieco chłodniej, ale w porównaniu z warunkami w Polsce jest tu oczywiście cały czas bardzo ciepło.

Riwiera Turecka czy Turcja Egejska?

W przeciwieństwie do Riwiery Tureckiej, do której zaliczamy takie ośrodki miejskie jak Antalya i Alanya, Turcja Egejska jest uważana za spokojniejszy, mniej imprezowy region kraju, z głównymi ośrodkami miejskimi Bodrum i Izmir. Klimat jest tu nieco chłodniejszy, a przyroda bardziej egzotyczna.

W takich słowach pisze o Turcji Egejskiej portal TUI: "Ze względu na położenie latem nie jest tutaj tak duszno jak na Riwierze, co czyni klimat, a tym samym pobyt, bardziej znośnym. Dodatkowo bliska odległość od greckich wysp i możliwość jednodniowej wycieczki na jedną z nich sprawia, że oferta wyjazdu jest jeszcze bardziej atrakcyjna". Prócz Bodrum i Izmiru "warto udać się do Ölüdeniz, nazywanego także Niebieską Laguną, czy Marmaris, miejscowości pełnej przepięknych plaż i znakomitych restauracji".

Wybór pomiędzy Riwierą Turecką a Turcją Egejską zależy od osobistych preferencji, choć przecież zawsze można pojechać w oba te regiony!

pexels.com

Antalya i Bodrum - dwa główne ośrodki Riwiery Tureckiej i Turcji Egejskiej

Bez wątpienia są to najważniejsze miasta tych regionów, których nie sposób nie zwiedzić, będąc na wakacjach w Turcji.

Antalya - biznesowe centrum południowo-zachodniej Turcji Antalya to chyba najpopularniejsze miasto w południowo-zachodniej Turcji. Przyciąga ona nie tylko turystów, ale też polityków i biznesmenów. Antalya była gospodarzem wielu ważnych imprez politycznych i gospodarczych, a także sportowych; odbywają się tu na przykład kobiece turnieje tenisowe.

W samym mieście możesz znaleźć między innymi kilka interesujących muzeów, takich jak Muzeum Archeologiczne (a w przypadku Turcji, kraju o fantastycznej i wielowiekowej historii, mówimy o naprawdę sporym zbiorze antycznych eksponatów), Muzeum Etnograficzne, Muzeum Pieców, a także Muzeum Kina, które zostało otwarte przed dekadą. Są tu też uznawane za najpiękniejsze w całym kraju parki narodowe, które zdecydowanie warto zobaczyć, wraz wodospadami i jaskiniami kanionu Koprulu. Ponadto połączenie z Europą jest bardzo dobre, latają tu samoloty z najważniejszych europejskich miast.

Bodrum - doskonałe miasto na letnie imprezy! Bodrum to niesamowicie malownicza miejscowość położona w Turcji Egejskiej, która słynie nie tylko z zabytków, przepięknych widoków i ciepłego morza, ale także z infrastruktury rozrywkowej. Jeśli chodzi o zabytki Bodrum, to warto przede wszystkim zobaczyć Zamek Świętego Piotra, zbudowany na planie kwadratu w XV wieku i służący obecnie jako Muzeum Archeologii Podwodnej. W Halikarnasie znajduje się z kolei stanowisko archeologiczne oraz ruiny mauzoleum - jednego z siedmiu antycznych cudów świata.

Bodrum to miasto, które stawia przede wszystkim na turystykę, dlatego możesz liczyć na wiele turystycznych udogodnień, świetną infrastrukturę, możliwość uprawiania sportów wodnych czy żeglowania. Krótko mówiąc, w Bodrum znajdziesz wszystko to, czego potrzeba do kompletnego wypoczynku, zarówno duszy, jak i ciała.

Krótki wypad do magicznego Stambułu

W przypadku Riwiery Tureckiej oraz Turcji Egejskiej mamy bardzo dobre połączenie z najludniejszym miastem europejskim - Stambułem. Jeśli wybieramy się do południowo-zachodniej Turcji na dłużej, to warto wstąpić na dzień albo dwa do jedynego w swoim rodzaju Stambułu położonego na dwóch kontynentach. Jego wzgórza, kręte uliczki i mnóstwo przechadzających się po nich kotów, a przede wszystkim nieustanny ruch pomogą nam nieco urozmaicić nasz wypoczynek. Największe miasto w Turcji (i jedno z największych na świecie), leżące po obu stronach cieśniny Bosfor, jest zamieszkiwane przez prawie 13 milionów ludzi i mieszczą się w nim znane na cały świat zabytki, takie jak Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Forteca Rumeli, no i oczywiście plac Taksim.

Plaże - najlepsza wizytówka zachodniej Turcji

Wybrzeże tureckie obfituje oczywiście w przepiękne plaże, które wyróżniają się nawet na tle innych krajów położonych nad Morzem Śródziemnym. Bardzo wielu turystów wybiera Turcję przede wszystkim dlatego, że można tam odpocząć na piaszczystych plażach i kąpać się w ciepłych wodach. Przyjrzymy się kilku najbardziej popularnym i najpiękniejszym plażom rozciągającym się na południowo-zachodnim wybrzeżu Turcji.

Iztuzu
Przepiękna 4,5-kilometrowa plaża na Wybrzeżu Egejskim, która z jednej strony oblewana jest ciepłymi wodami Morza Śródziemnego, a z drugiej chłodniejszymi rzeki Dalyan. Plaża charakteryzuje się łagodnym zejściem do morza, drobnym piaskiem i świetnymi krajobrazami.

Altinkum
To plaża położona w kurorcie Çeşme, której nazwa oznacza "złoty piasek". Jej zalety to łagodne zejście do morza i płytka woda przy brzegu, dzięki czemu to miejsce idealnie nadaje się na wypoczynek z dziećmi. Ponadto znajdziemy tu dobre zaplecze gastronomiczne.

Plaża Kleopatry
Plaża Kleopatry jest plażą publiczną, uważaną za jedną z najpiękniejszych w całej Turcji. Jak wieść niesie, to właśnie tu władczyni Egiptu Kleopatra zażywała kąpieli i spotykała się z Markiem Antoniuszem. Dziś plaża ta przyciąga wielu turystów spragnionych wypoczynku na gorącym piasku i w towarzystwie ciepłego morza.

Kuchnia turecka - trzeba spróbować!

Kuchnia turecka bez wątpienia należy do najbardziej interesujących w regionie Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się ona między innymi dużą ilością przypraw, ale także obecnością serów i mięsa, przede wszystkim wołowiny i jagnięciny. W kuchni tureckiej nie brakuje warzyw, ze szczególnym uwzględnieniem bakłażanów, pomidorów, papryki oraz cebuli. Koniecznie spróbować trzeba meze, czyli tureckich przystawek, które podawane są na różnego rodzaju imprezach czy po prostu w restauracjach. No i oczywiście nie wolno zapomnieć o pide oraz dolmie, a także baklawie, która świetnie smakuje razem z mocną turecką herbatą, podawaną w małych, charakterystycznych szklaneczkach.

pexels.com

Co jeszcze warto wiedzieć o wakacjach w Turcji?

Jest jeszcze kilka informacji, które mogą okazać się przydatne podczas wakacji na Riwierze Tureckiej.

  • Po pierwsze: dostaniesz się tam, mając przy sobie jedynie paszport, ponieważ dla obywateli polskich nie jest wymagana wiza. W dodatku lot z Warszawy do Turcji trwa tylko około 3 godzin.
  • Po drugie: Turcja jest państwem muzułmańskim, dlatego warto pamiętać (przede wszystkim w okresie ramadanu) o ograniczeniach związanych z jedzeniem, a przede wszystkim z piciem napojów alkoholowych.
  • Po trzecie: w Turcji znajdziesz bardzo wiele najróżniejszych targów, gdzie możesz kupić dosłownie wszystko, w tym żywność, biżuterię czy wszelkiego rodzaju tkaniny. Podszlifuj więc swoje zdolności targowania się, ponieważ może Ci to pomóc zaoszczędzić nieco pieniędzy!

Sprawdź też przed wyjazdem kurs liry tureckiej, który czasami lubi się nieco wahać (co też może wyjść na korzyść).

Turecki wypoczynek

Spędzenie tygodnia albo dwóch na Riwierze Tureckiej czy w Turcji Egejskiej zdecydowanie pomoże Ci naładować baterie i cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem. Tureckie wybrzeże nie ustępuje w niczym włoskiemu czy hiszpańskiemu, a biorąc pod uwagę, że mamy tutaj do czynienia z bardzo oryginalną kulturą, która znacznie różni się od tej znanej nam w Europie i która była tworzona przez setki lat, Turcja stanowi szczególnie kuszący kierunek. Piękne plaże, starożytne miasta z oddziałującymi na wyobraźnię ruinami dawnych budowli, bogate w infrastrukturę turystyczną kurorty, a przede gwarantowana piękna pogoda przez blisko 300 dni w roku - to chyba najlepsze argumenty za tym, aby wakacje spędzić w zachodniej Turcji!


Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas