Ważna informacja dla seniorów. Ten dokument może być bramą do wyższej emerytury

Wyliczenie odpowiedniej kwoty emerytury możliwe jest dzięki ustaleniu kapitału początkowego. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy z jakichś powodów nie posiadamy dokumentów potwierdzających nasz staż pracy, a to z kolei może wpłynąć na wysokość przyznanego świadczenia. W takim przypadku warto sięgnąć po swój stary dowód osobisty.

W sytuacji braku dokumentów, które bezpośrednio potwierdzają lata pracy, możemy dostarczyć do ZUS-u tzw. dowody pośrednie
W sytuacji braku dokumentów, które bezpośrednio potwierdzają lata pracy, możemy dostarczyć do ZUS-u tzw. dowody pośrednie123RF/PICSEL

Jak odpowiednio wyliczyć emeryturę?

Wyliczenie odpowiedniej kwoty emerytury możliwe jest dzięki ustaleniu kapitału początkowego. Kapitał początkowy to odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 r. Należy pamiętać, że ZUS przed 1999 r. nie prowadził indywidualnych kont ubezpieczonych, a to z kolei może wpłynąć na nieodpowiednie wyliczenie emerytury.

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych możemy przeczytać, że przed 1999 rokiem ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia indywidualnych kont ubezpieczonych, więc nie może sprawdzić, ile pieniędzy na konto zostało wpłacone.

"Dlatego jeśli urodziłeś się po 1948 r., obliczamy Twój wkład do systemu emerytalnego na podstawie Twojego stażu pracy i Twoich zarobków w tamtym okresie. To istotne, ponieważ wysokość kapitału początkowego ma wpływ na wysokość Twojej emerytury" - informuje ZUS. Jeśli ubezpieczony nie złożył wniosku o naliczenie kapitału początkowego, powinien zrobić to jak najszybciej.

"Wiele zakładów pracy, które funkcjonowały do końca 1998 r., może już nie istnieć i możesz mieć trudności ze znalezieniem dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego (szczególnie potwierdzających zarobki). Jeżeli złożyłeś wniosek o emeryturę, nie musisz dodatkowo składać wniosku w sprawie kapitału początkowego. Obliczymy kapitał z urzędu" - czytamy w komunikacie ZUS.

Rzecz jasna, ustalenie kapitału początkowego i przejście na emeryturę możliwe jest po osiągnięciu wieku emerytalnego, który w Polsce wynosi 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet.

Stary dowód osobisty, o ile zawiera wpisy o stażu pracy, może pomóc podczas wyliczania przez ZUS wysokości emerytury
Stary dowód osobisty, o ile zawiera wpisy o stażu pracy, może pomóc podczas wyliczania przez ZUS wysokości emerytury123RF/PICSEL

Stary dowód osobisty pomoże potwierdzić staż pracy?

Stare dowody osobiste, wydawane w formie zielonej książeczki, mogą być niezwykle przydatne, jeśli mamy problem z dostarczeniem do ZUSu-u dokumentów niezbędnych do wyliczenia naszego świadczenia.

W sytuacji braku dokumentów, które bezpośrednio potwierdzają lata pracy, możemy dostarczyć do ZUS-u tzw. dowody pośrednie, a jednym z nich jest "stary" dowód osobisty. Okazuje się, że zamieszczono w nich wpisy o historii zatrudnienia, co może, ale rzecz jasna, nie musi ułatwić kwestii udowodnienia ZUS-owi, by takie dane wzięto pod uwagę podczas obliczania emerytury.

Ponadto, do wspomnianych dowodów pośrednich zalicza się również książeczkę zdrowia, dokumenty z pracy potwierdzające awanse z wynagrodzeniem i zeznania świadków.

Berlińskie babcie-wolontariuszkiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas