Wybrano najpiękniejszy kraj świata. Zdeklasował mocną konkurencję

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Wielu z nas piękno Nowej Zelandii poznało za sprawą „Władcy pierścieni” Petera Jacksona. Jej dziewicze krajobrazy mocno zapadają w pamięć. Na tyle, by Nowa Zelandia została okrzyknięta najpiękniejszym krajem na świecie, pozostawiając w tyle Włochy i Kanadę.

Malowniczy wąwóz Rakaia i rzeka Rakaia w Nowej Zelandii
Malowniczy wąwóz Rakaia i rzeka Rakaia w Nowej Zelandii123RF/PICSEL

Kraj, który wygrał z Włochami. Nowa Zelandia najpiękniejsza na świecie

Nowa Zelandia znalazła się na szczycie zestawienia platformy podróżniczej Rough Guides, a o jej pozycji zdecydowały głosy użytkowników. Niesamowita sceneria, różnorodność krajobrazów - z jednej strony fiordy, a z drugiej lasy tropikalne; przestrzeń dla ekscytujących pieszych wycieczek i gościnność mieszkańców - to tylko niektóre z wielu jej walorów wymienione przez respondentów.

"Każdy znajdzie tu coś dla siebie" - piszą recenzenci, wymieniając piękną Toskanię, urzekające Wenecję, Florencję i Rzym czy niepowtarzalną atmosferę Sycylii. Trzecie miejsce w rankingu zajęła Kanada, która wyprzedziła urokliwą Szwajcarię i Francję.

Pośród 20 najpiękniejszych krajów świata respondenci wymienili także Wielką Brytanię, Norwegię, Australię, Grecję i RPA. Na swoje miejsce w zestawieniu zasłużyły także: Stany Zjednoczone, Chile, Islandia, Argentyna, Chorwacja, Indie, Indonezja, Portugalia, Słowenia i zamykająca całe zestawienie Japonia.

Zachwycający kraj z wyjątkową przyrodą

Od Zatoki Wysp na dalekiej północy po Queenstown na głębokim południu, Nowa Zelandia oferuje dziesiątki wyjątkowych i godnych uwagi miejsc turystycznych, które przyciągają podróżników z całego świata.

Zapierające dech w piersiach krajobrazy - góry, plaże, lasy, lodowce i fiordy. To wszystko mieści w sobie Nowa Zelandia, których dla wielu jest tożsama ze Śródziemiem z "Władcy Pierścieni". Zresztą to właśnie w Nowej Zelandii, w mieście Matamata, kręcono sceny z Shire do dwóch trylogii filmowych opartych na prozie J.R.R. Tolkiena: "Władcy Pierścieni" i "Hobbita".

Prócz fanów Tolkiena, Nowa Zelandia przyciąga miłośników natury. Kraj ten przez lata był odizolowany od kontaktu z innymi przez lata. Pozwoliło to niektórym zwierzętom i roślinom rozwinąć się w fascynujące formy, takie jak gigantyczne ślimaki lądowe i nielotne ptaki, w tym słynne kiwi.

Nowa Zelandia
Nowa Zelandia123RF/PICSEL

Ptaki ze swoim charakterystycznym nawoływaniem są najbardziej rozpoznawalnym symbolem rodzimej dzikiej przyrody. Większość z nich występuje wyłącznie w Nowej Zelandii i stanowi gatunki endemiczne.

Ten kraj na krańcu świata, do którego dotarcie dla wielu osób jest sporym wyzwaniem, jest godny uwagi, zapierający dech i zadziwiający. Nic dziwnego, że znalazł się na pierwszym miejscu podróżniczego rankingu.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL/ PAP Life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas