Spotkania, kultura, przepisy? To wszystko online!

Wiele rodzin śniadanie wielkanocne zjadło przed komputerem, łącząc się z najbliższymi za pomocą wideokonferencji. Minął już ponad miesiąc, od kiedy władze zarekomendowały nam pozostanie w domach. Większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić do nowej rzeczywistości, jednak dla niektórych, w szczególności dla seniorów, ten czas jest bardzo trudny. Jak go urozmaicić? Oczywiście korzystając z sieci!

Komunikacja z najbliższymi

W dzisiejszych czasach już nie tylko telefon zaspokaja naszą potrzebę kontaktu z bliskimi. Gdy przebywamy na kwarantannie, możemy się również zobaczyć, a nawet spędzić razem wieczór. Oczywiście wideokonferencja jest jedynie namiastką prawdziwego spotkania, pomaga jednak częściowo zaspokoić nasze potrzeby społeczne. Połączyć możemy się z paroma osobami jednocześnie. Takie spotkanie online pozwala nie tylko porozmawiać, ale nawet wspólnie oglądać telewizję czy wypić razem kawę. W końcu połączenie nic nie kosztuje.

Wystarczy pobrać na telefon, tablet lub komputer darmowy jeden z wielu darmowych komunikatorów i zaprosić znajomych, czy bliskich. Gdy wyrazimy zgodę na użycie przez program naszej kamery i mikrofonu, a następnie klikniemy przycisk video, zobaczymy i usłyszymy swoich bliskich. Jeśli do tej pory pozostawaliśmy sceptyczni wobec takich nowinek, teraz jest doskonały czas, by przełamać się i dać szansę nowoczesnym technologiom.

Kino w sieci

Dzięki kwarantannie zyskaliśmy mnóstwo czasu na nadrobienie zaległości filmowych. Pamiętajmy, by korzystać z legalnych źródeł. Ich bogaty zbiór, na stronie Ninateka, udostępnia Filmoteka Narodowa. Znajdziemy tam zarówno polskie hity filmowe, jak i bardziej niszowe kino. Oprócz filmów fabularnych i dokumentalnych czy animacji, możemy obejrzeć spektakle teatralne, opery, koncerty, wystawy, a nawet posłuchać audycji radiowych. Warto również śledzić działalność poszczególnych instytucji kultury, gdyż często na swoich stronach lub na profilach w mediach społecznościowych udostępniają treści, które mogą nas zainteresować.   

Wirtualne wystawy

Swoje zbiory do sieci przeniosły również muzea. Proponują one nie tylko wirtualne spacery w towarzystwie przewodnika, ale także gry i zabawy, dostęp do materiałów audiowizualnych i wielu publikacji, a także możliwość zakupu książek przez internet. Pełną listę muzeów (wraz z adresami stron internetowych i stron w mediach społecznościowych), które zaangażowały się w udostępnienie wirtualnych zbiorów w czasie kwarantanny w ramach akcji #zostańwdomu - sztuka przyjdzie do Ciebie, znajdziemy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kwarantanna dla melomanów

Przedstawiciele świata muzyki również nie zapominają o swoich fanach. Wielu artystów udostępnia twórczość w internecie, a nawet organizuje koncerty online. Nie próżnują także filharmonie i opery. W ramach wspomnianej akcji #zostańwdomu - sztuka przyjdzie do Ciebie retransmisje i streamingi koncertów oferują: Polska Opera Królewska, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Można zobaczyć "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki, zwiedzić cyfrowe muzeum Teatru Wielkiego czy posłuchać wywiadów z artystami. Z kolei Polskie Radio udostępniło na swojej stronie audycje historyczne, powieści w odcinkach i ciekawe podcasty.

Aktywność fizyczna

W czasach, w których najdalsze spacery robimy do kuchni lub łazienki, nie wolno nam zapominać o aktywności fizycznej. W sieci znajdziemy darmowe treningi jogi i fitness, a nawet zajęcia z tańca. Możemy również połączyć się przy pomocy jednego z komunikatorów do wideokonferencji z trenerem, który poprawi błędy i dostosuje trening do naszych potrzeb. Z kolei najbardziej stęsknieni za odpoczynkiem w otoczeniu dzikiej przyrody powinni śledzić Puszczański Punkt Informacyjny, który organizuje wirtualne spacery po Puszczy Białowieskiej.

Kulinarne inspiracje

W czasie kwarantanny wzrosło zainteresowanie jedzeniem na dowóz - restauratorzy, którzy starają się ratować swoje biznesy, walczą o klientów, oferując konkurencyjne ceny. Warto wspierać, ale i korzystać z akcji #posiłekdlaseniora, której celem jest zapewnienie osobom w grupie wysokiego ryzyka pełnowartościowego wyżywienia na cały dzień. Ci, którzy nadal mają ochotę na gotowanie, inspiracji mogą szukać w internecie, który jest prawdziwą kopalnią szybkich i prostych przepisów kulinarnych.

Internet dla każdego

Dla młodych ludzi załatwianie rozmaitych spraw w sieci jest oczywiste. Tymczasem dla wielu seniorów liczba rzeczy, jakie mogą załatwić bez wychodzenia z domu, jest prawdziwym odkryciem. Kwestie urzędowe, opłaty rachunków, oglądanie filmów, słuchanie audycji, a nawet zakupy - to wszystko można zrobić w domowym zaciszu, z kubkiem ulubionej herbaty w dłoni. W kampanii "e-Polak Potrafi!", Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK zachęcają do korzystania z sieci osoby, które do tej pory nie miały okazji poznać udogodnień, jakie niesie ze sobą internet. Wiele osób, w tym szczególnie seniorów, uważa, że internet nie jest dla nich. Jest za trudny, nie wierzą, że sobie poradzą. A jest zupełnie inaczej...

- Internet jest narzędziem niejako skrojonym na potrzeby osób dojrzałych. Nie tylko pozwala na lepszą komunikację z bliskimi czy znajomymi, ale pozwala także na realizację tych wszystkich czynności, na które czasami po prostu brakuje siły. Jest oknem na świat - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. -Sytuacja, w której się znaleźliśmy to okazja do tego, by się przełamać i spróbować. Warto - dodaje szef MC.

Co najczęściej załatwiamy przez internet?


 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy