Reklama

Reklama

Już półroczne dzieci rozumieją nasze intencje

Twoje dziecko płacze, nie chce się uspokoić, nie może zasnąć? Pierwsza hipoteza: ma mokrą pieluchę, druga: ma kolkę... A może po prostu ma... dosyć traktowania go jak dziecko.

Kanadyjscy naukowcy pokazali, że już półroczny maluch rozpoznaje nasze intencje i zdaje sobie sprawę, kiedy postępujemy wobec niego nie do końca uczciwie.

Naukowcy z Uniwersytetu York w Toronto piszą na łamach czasopisma "Infancy", że powinnismy się wystrzegać prób manipulowania dzieckiem.

Okazuje się bowiem, że już 6-miesięczne bobasy orientują się, kiedy z obiektywnych przyczyn nie możemy dać im tego, czego chcą, a kiedy po prostu nie chcemy tego zrobić.

Badacze z Centre for Infancy Studies opracowali testy, w których dzieci mogły reagować na takie zachowania.

Reklama

Okazało się, że ze spokojem przyjmowały fakt, że dorosła osoba nie była w stanie podać im grzechotki, bo zabawka upadała i toczyła się poza zasięg dziecka.

Zdecydowanie bardziej nerwowo przyjmowały zachowanie, w którym dorosły podsuwał im zabawkę, a potem zabierał, wyraźnie nie chcąc im jej dać.

Do tej pory wydawało się, że takie reakcje można zaobserwować u dzieci dopiero około 9-go miesiąca życia. Teraz już wiemy, że pojawiają się u nich wcześniej, by potem już... nigdy nie minąć...

RMF
Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje