Pasożyty u dzieci
Zauważyłaś, że malec gorzej się czuje, często narzeka na bóle brzuszka i nie ma apetytu? Sprawdź, czy przypadkiem nie ma lamblii albo owsików.
Owsiki
To najczęściej występujące u dzieci pasożyty przewodu pokarmowego. Jak malec się zaraża: Do zakażenia najczęściej dochodzi wtedy, gdy dziecko zje skażony jajami owsików pokarm albo nie przestrzega zasad higieny. Jaja owsików łatwo przenieść na bieliznę, pościel, zabawki.
Objawy: Początkowo choroba nie daje żadnych objawów. Dopiero po 2-3 tygodniach, kiedy z przeniesionych jaj zaczynają wylęgać się nowe osobniki, dziecko zaczyna odczuwać przykre dolegliwości. Budzi się w nocy i zaczyna się drapać po pupie. Jest rozdrażnione, nadmiernie pobudzone, blade, ma podkrążone oczy, nie może spać, często miewa bóle brzucha, bez powodu bywa zmęczone. Czasami może znowu zacząć moczyć się w nocy. Leczenie: Najpierw lekarz da ci skierowanie na badanie obecności pasożytów w kale dziecka. Jeśli okaże się, że twoja pociecha ma owsiki, będziesz musiała przeprowadzić kurację, np. preparatem Pyrantelum.
Na noc zakładaj dziecku pieluszkę lub ciasne majteczki, żeby jaja owsików nie skaziły pościeli (zmieniaj ją co 2-3 dni). Jeśli skóra wokół odbytu jest podrażniona, smaruj ją kremem. Lekarz może zalecić, by leczenie przeciwko owsikom przeprowadziła cała rodzina - dostosujcie się do jego rad. Ponieważ owsiki giną w wysokiej temperaturze, pościele i ręczniki wypierz w 90°C.
Lamblie
Tymi pasożytami najłatwiej zarazić się latem, ponieważ roznoszą je muchy. Jak malec się zaraża: Poprzez zjedzenie skażonego tymi pasożytami pokarmu lub wypicie surowej wody. Objawy: Częste bóle brzucha, nasilające się zwłaszcza po jedzeniu, kiepski apetyt, biegunki, osłabienie i podobne jak w przypadku żółtaczki zabarwienie oczu. Czasami zakażeniu towarzyszy wysypka i stany podgorączkowe. Leczenie: Lekarz zleci badanie kału. Czasem robi
się morfologię oraz badanie granulocytów kwasochłonnych (podczas zakażenia pasożytami ich poziom zazwyczaj jest podwyższony). Lambliozę leczy się antybiotykami: Tindazolem lub Metronidazolem. Kurację - podobnie jak w przypadku owsików - powinna przejść cała rodzina, a także wszystkie zwierzęta domowe.
Toksokaroza
Chorobę przenoszą zwierzęta, głównie psy i koty. Jaja pasożytów, które znajdują się w zwierzęcych odchodach zanieczyszczają piaskownice, place zabaw, parki i ulice.Jak malec się zaraża: Zwykle "przynosi" chorobę z podwórka. Wystarczy, że włoży do buzi rękę, którą dotykał skażonego piasku (gdy nie umył rączek po zabawie), a jaja pasożyta przedostaną się do jego organizmu. Objawy: Często choroba nie daje żadnych objawów. Dopiero w kilka miesięcy od zarażenia dziecko może odczuwać senność, osłabienie, nudności. Pojawiają się też zaburzenia równowagi i bóle głowy. Jeśli twoja pociecha często bawiła się z psem lub kotem bądź przyłapałaś ją na wkładaniu brudnych rąk do buzi, bądź czujna. Nawet, gdy nie zauważasz żadnych zmian w zachowaniu dziecka, możesz zrobić badanie krwi na obecność przeciwciał toksokarowych. Jeśli wynik okaże się dodatni, masz szansę wyleczyć chorobę, zanim poczyni w organizmie malca duże szkody (np. powikłania neurologiczne lub oczne). Leczenie: Toksokarozę leczy się najczęściej preparatem Zentel, który wybija pasożyty. Jeśli wykryjesz zakażenie już w zaawansowanej postaci, leczenie może potrwać nawet do kilku miesięcy.
Glista ludzka
To 20-, 40-centymetrowy robak pasożytujący w jelicie cienkim. Jaja glisty przenoszą się zwykle poprzez nieumyte ręce po korzystaniu z toalety, skąd mogą trafić do pokarmu lub do wody pitnej.
Jak malec się zaraża: Maluch może połknąć jaja z zanieczyszczonym pokarmem lub wypić skażoną nimi surową wodę. Objawy: Suchy, męczący kaszel, a także świąd skóry, wysypka. Czasami dziecko ma czerwone, podrażnione spojówki, jak przy alergii. Nie może spać, cierpi na bóle brzucha, wymiotuje. Leczenie: Zwykle lekarz zaleca przeprowadzenie kuracji z zastosowaniem preparatów typu albendazol, mebendazol, pyrantel, które wyeliminują pasożyty z organizmu malca. Po 2 tygodniach ponownie trzeba pobrać kał do badania, aby sprawdzić, czy przebyte leczenie było skuteczne.
Włosogłówka
Jaja tego pasożyta roznoszą muchy (przenoszą je z gleby na produkty spożywcze). Jak malec się zaraża: Nie przestrzegając zasad higieny i jedząc skażony pokarm. Objawy: Dziecko nie chce jeść, ma częste bóle głowy i dziwną wysypkę na skórze. Może też nagle zacząć tracić na wadze (włosogłówki żywią się krwią i doprowadzają do spadku masy ciała i anemii).
Leczenie: Włosogłówczycę zwykle leczy się pyrantelem lub albendazolem.
Konsultacja: dr n.med. Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog.