Wspólne zabawy na dworze

Weekendowy wypad na łono natury czy codzienny spacer to doskonała okazja, aby poszaleć ze smykiem. Nie przegap jej, bo to dla malca nie tylko rozrywka, ale i porcja zdrowia.

Wszystkie dzieciaki, niezależnie od wieku, uwielbiają się bawić. To ich sposób na poznawanie i oswajanie świata. W zabawie kształtują się dziecięce uczucia, myślenie, a także ciało. Harce na świeżym powietrzu to forma aktywności, która przynosi dziecku same korzyści - jego dotleniony organizm lepiej funkcjonuje, mózg dobrze się rozwija, a na buzi pojawiają się zdrowe rumieńce. Ruch w promieniach letniego słońca świetnie też odpręża, zwłaszcza jeśli maluch może poszaleć z mamą lub tatą. Zabawa z rodzicami buduje bowiem w dziecku poczucie więzi, przeświadczenie, że jest przez swoich bliskich kochane. Ciekawie spędzony czas na powietrzu świetnie wpływa na całą rodzinę! Brzdącowi przynosi spontaniczną radość, a tacie i mamie pomaga uwolnić się od trosk i odreagować nagromadzony stres. Dlatego postaraj się każdego dnia choć kilka chwil spędzić z dzieckiem w parku, w lesie czy na podwórku.

Reklama

Rodzinne harce od zaraz

Aby zorganizować udaną zabawę, wcale nie potrzeba wyszukanych rekwizytów. Wystarczy piłka, skakanka, kawałek sznurka, kreda i oczywiście nieco rodzicielskiej inicjatywy. Będziecie się bawić lepiej, jeśli dostosujesz grę do wieku, potrzeb, a także możliwości dziecka. Nie może być dla niego zbyt trudna, gdyż maluch szybko się zniechęci i znajdzie sobie prostsze zajęcie. Pamiętaj też, że planując dłuższe harce na dworze, koniecznie trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Przyda wam się kocyk do rozłożenia na trawie, zdrowe przekąski i koniecznie coś do picia. Oczywiście zawsze będzie potrzebny dobry humor i szczere chęci. Wypróbuj nasze sprawdzone pomysły na zabawy pod chmurką.

ROCZNIAK I DWULATEK

Już z takim smykiem można świetnie się bawić na dworze. Choć maluch ma czasami problemy z utrzymaniem równowagi, jest całkiem sprawny i podskakiwać bez odrywania nóżek od ziemi. Pozwól mu wykorzystać te umiejętności podczas wspólnych igraszek. Zobaczysz, jaki będzie uszczęśliwiony.

Fruwające bańki

To ulubiona zabawa wielu smyków. Potrzebny wam będzie przyrząd do puszczania baniek (możesz go zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego słomkę i wodę wymieszaną z mydłem oraz przelaną do butelki). Na początku zabawy stań na podwyższeniu (np. pieńku) i powoli wydmuchuj bańki. Zachęcaj malucha, by próbował łapać szybujące kule obydwoma rączkami. Aby uatrakcyjnić zabawę, możesz zaproponować dziecku, by chwytało je do sitka, tak jak łapie się motyle. Po kilku minutach spróbujcie zamienić się się rolami. Pokaż brzdącowi, jak puszcza się bańki, a sama zacznij je łapać. Łapiąc i puszczając bańki maluch doskonali koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczy mięśnie twarzy i prawidłowe oddychanie.

Wesołe wiatraczki

Dzieci uwielbiają kręcić się wokół własnej osi, dlatego ta zabawa sprawi malcowi dużo radości. Poproś smyka, by szeroko rozłożył ręce i zaczął się obracać (asekuruj go, aby się nie przewrócił). Po chwili maluch powinien się zatrzymać, zamknąć oczy i przez moment stać nieruchomo. Kiedy świat przestanie mu już wirować, koniecznie zakręć brzdącem w drugą stronę. To skutecznie pobudza rozwój równowagi.

Śladami Yeti

Ta zabawa najlepiej sprawdzi się na plaży lub placu zabaw, gdzie podłoże wysypane jest piaskiem. Na moment rodzic staje się tajemniczym Yeti, który pozostawia po sobie wielkie odciski stóp. Mały tropiciel idzie tuż za nim, krok w krok, dokładnie po jego śladach. Zabawa będzie ciekawsza, jeśli mama lub tata będą szli raz w lewo, raz w prawo, na palcach lub piętach, przodem lub tyłem. Ta gra uczy dziecko koncentracji i korzystnie wpływa na rozwój mięśni.

Dowiedz się więcej na temat: piłka | sprawność | dziecko | maluch | zabawa | zabawy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje