Nowe największe miasto w Polsce powstanie na Śląsku. Ma być większe od Warszawy

W Polsce powstaje nowe miasto, które pod względem powierzchni i liczby mieszkańców przewyższy Warszawę. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, obejmująca 41 miast i gmin, ma szansę stać się największym organizmem miejskim w kraju. Ten ambitny projekt, którego celem jest stworzenie nowoczesnego i spójnego megamiasta, zmieni oblicze Śląska.

W skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzą liczne miasta m.in. Katowice, Gliwice oraz Zabrze
W skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzą liczne miasta m.in. Katowice, Gliwice oraz ZabrzeAdrian Slazok/REPORTEREast News

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - nowe największe miasto w Polsce?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) to projekt, który ma szansę przekształcić oblicze południowej Polski. Koncepcja zakłada stworzenie jednego organizmu miejskiego, który dzięki wspólnym rozwiązaniom administracyjnym, komunikacyjnym i gospodarczym miałby przyciągać inwestorów, ułatwiać życie mieszkańcom i zwiększać konkurencyjność regionu.

Stworzenie największego miasta w kraju, obejmującego 41 miast i gmin, staje się coraz bardziej realne. Pod względem powierzchni i liczby ludności nowy organizm miejski przewyższy Warszawę, aspirując do roli jednego z kluczowych ośrodków w Europie Środkowej.

Obecnie GZM zajmuje ponad 2,5 tys. kilometrów kwadratowych, co oznacza, że jest pięciokrotnie większa od Warszawy. Na tym terenie mieszka ponad 2,1 mln osób, co również przewyższa populację stolicy.

Jedno miasto jako finałowy etap integracji wszystkich gmin Metropolii to moje marzenie
powiedział Krupa dla "Gazety Wyborczej".

Co ciekawe, nazwa nowego miasta nie jest jeszcze ustalona. Prawdopodobnie o wyborze zdecyduje referendum.

Jakie korzyści dla mieszkańców i inwestorów przyniesie megamiasto?

Tworzenie supermiasta ma przynieść wiele korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców. Przykładem jest już funkcjonujący wspólny bilet komunikacji miejskiej, który pozwala na wygodniejsze przemieszczanie się między gminami.

Nie zakładamy przekształcenia miast GZM w dzielnice, więc nadal będą miały swoich prezydentów i burmistrzów. Chodzi natomiast o wprowadzenie pewnego podziału kompetencji
tłumaczy Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, cytowany przez Business Insider.

Jednolita polityka podatkowa i rozwój infrastruktury to kluczowe założenia projektu. Obecnie inwestorzy muszą zmagać się z różnicami w cenach mediów czy lokalnych regulacjach. Jedno miasto ma wyeliminować te problemy, czyniąc region bardziej atrakcyjnym gospodarczo.

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie obowiązywał wspólny bilet komunikacji miejskiej
W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie obowiązywał wspólny bilet komunikacji miejskiej ADRIAN SLAZOK/REPORTER/ Screenshot infogzm.metropoliagzm.plEast News

Wyzwania i perspektywy dla GZM. Transformacja wymaga ogromnych nakładów finansowych

Transformacja GZM w megamiasto nie będzie łatwa. Konieczna jest zgoda wszystkich zainteresowanych stron - od władz lokalnych po mieszkańców. Planowane zmiany wymagają także ogromnych nakładów finansowych i długofalowej strategii. Prof. Tomasz Pietrzykowski, autor naukowej koncepcji GZM, podkreśla, że głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców.

Przed wdrożeniem projektu ruszy szeroka kampania informacyjna, która wyjaśni mieszkańcom założenia i korzyści płynące z powstania supermiasta. Kluczowym wyzwaniem pozostaje przekonanie lokalnych liderów, by zgodzili się na rezygnację z części swojej władzy na rzecz nowego podmiotu.

GZM już teraz zyskuje na znaczeniu - w październiku dołączyła do Związku Miast Polskich. Transformacja w jedno z największych miast Europy Środkowej może być początkiem nowego rozdziału w historii regionu.

Podróże osobiste: Miasto złotników i magnatówKarolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas