Ząbkowanie bez łez
Dzidziuś ślini się, popłakuje, wkłada rączki do buzi? To znak, że rosną mu pierwsze mleczaki! Radzimy, jak złagodzić towarzyszące temu objawy, przykre dla malca i... ciebie.
Przebijanie się mlecznych ząbków nie jest łatwym etapem ani w życiu maluszka, ani jego rodziny. Opisujemy typowe objawy, które towarzyszą ząbkowaniu, i radzimy, jak skutecznie pomóc dziecku.
Po czym poznać, rosną mleczaki?
Oto pierwsze oznaki, które możesz zauważyć już w 3.-4. miesiącu. Nasilone ślinienie: maluch zaczyna się ślinić bardziej niż zwykle, wpycha rączki do ust, a nawet gryzie co popadnie, licząc, że to ukoi ból i swędzenie. Rozpulchnione dziąsła: są wyraźnie zaczerwienione. To stan zapalny towarzyszący ząbkowaniu. Z przerwami może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Pod koniec dziąsła stają się bardzo wrażliwe. Każde dotknięcie sprawia bobasowi ból. Niepokój i kłopoty ze snem: malec jest rozdrażniony i marudny. Często nie może zasnąć albo budzi się z płaczem co godzinę. Gorączka: miewają ją ząbkujące dzieci, ale wyrzynanie się zębów to nie zawsze jedyny powód. Biegunka: może ją wywołać nadmiar połykanej śliny. Gdy trwa ponad dobę, poradź się lekarza. Podczas ząbkowania organizm dziecka jest mniej odporny, więc, podobnie jak gorączka, może to być objaw infekcji. Brak apetytu: bolące dziąsełka często przeszkadzają w jedzeniu. To zwykle przejściowe. Obserwuj dziecko i w razie potrzeby skonsultuj się z pediatrą.
Wysypka na brodzie: to efekt wyciekania śliny, której maluch produkuje więcej niż zwykle.
To przyniesie ulgę dziecku
1. Gryzaczki wypełnione wodą albo żelem. Chłodzi się je w lodówce (nie w zamrażarce!). Najlepiej wybrać te w kształcie kółka albo inne, które szkrabowi łatwo będzie trzymać w rączce.
2. Przemywanie. Jeśli malec nie jest uczulony na rumianek, kawałek sterylnej gazy zamocz w wystudzonym naparze z koszyczków rumianku, owiń nią palec i delikatnie pocieraj dziąsła.
3. Masaż tetrową pieluchą. Zmocz ją w przegotowanej, zimnej wodzie, odciśnij, a jej róg włóż malcowi do buzi. Masowanie swędzących dziąseł chłodnym i szorstkim materiałem sprawi dziecku przyjemność.
4. Herbatki ziołowe, rozpuszczalne, dla niemowląt lub w torebkach. Wybierz np. rumiankową lub z melisy. Uspokajają i działają lekko przeciwzapalnie.
5. Twoja bliskość. Teraz malec jeszcze bardziej jej potrzebuje. Noś go na rękach, dużo przytulaj, mów, śpiewaj, mrucz mu do ucha. Czując ciepło mamy, dziecko się wyciszy i uspokoi. Możesz zabrać je do swojego łóżka - poczuje się bezpiecznie, a ty nie będziesz musiała do niego wstawać.
6. Żele przeciwbólowe.
W aptekach znajdziesz m.in. Bobodent, Calgel, Dentinox N, Kin baby, Baby Orajel (bez recepty). Wyciśnij na czysty palec porcję wielkości groszku
i delikatnie wmasuj w dziąsła.
7. Czopki. Przy stanach niepokoju oraz bolesnym ząbkowaniu sprawdzają się np. homeopatyczne - Viburcol.
8. Syropy, np. Ibufen, Nurofen, obniżają gorączkę, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
9. Smoczek uspokajający, z miękkimi wypustkami masującymi dziąsła (np. Nuby) lub silikonowa nakładka na palec do masowania dziąseł.
Jak teraz dbać o maluszka
4Pilnuj, by dużo pił. Obfite ślinienie i gorączka zwiększają podstawowe zapotrzebowanie na płyny, więc jak najczęściej przystawiaj malca do piersi lub podawaj mu wodę czy herbatkę.
- Gdy karmisz mieszanką, pamiętaj, żeby nie była zbyt ciepła. Maluch karmiony piersią może domagać się częstszych posiłków, by być blisko ciebie. Może też nie chcieć ssać. Wtedy podaj mu pokarm łyżeczką. Jeśli odmówi jedzenia pokarmów z grudkami, dawaj mu papki. - Chroń dziecko przed infekcjami (nie odwiedzaj z nim chorych dzieci, nie zabieraj do supermarketu, nie narażaj na nagłe zmiany temperatury). Wtedy dolegliwości związane z ząbkowaniem mogą się nasilić. Po konsultacji z lekarzem podaj środek przeciwgorączkowy. - Przecieraj podrażnioną bródkę przegotowaną wodą i często ją osuszaj. Możesz też posmarować ją tłustym kremem. Złagodzi pieczenie i swędzenie.
Tego nie rób
- Nie podawaj dziecku zamrożonych gryzaczków. Malec może odmrozić sobie dziąsła.
- Nie dawaj do gryzienia surowej marchewki, skórek od chleba, grzanek, twardych krakersów. Dziecko może się zakrztusić.
- Nie smaruj dziąseł alkoholem.
- Nie przesadzaj z żelami i innymi środkami uśmierzającymi ból.
Idź do lekarza, gdy:
- ząbkowaniu towarzyszy gorączka powyżej 38,5°C lub kaszel, wymioty, długotrwała biegunka. Może to być zupełnie nie związane z ząbkowaniem;
- nowy ząbek rośnie krzywo, nachodzi na inny albo dwa ząbki są zrośnięte w jeden;
- dziecko ma półtora roku i nie ma jeszcze żadnego zęba.