Pierwsza miłość dziecka - wspieraj nie pouczaj!

Strzała Amora nie wybiera. Dosięga maluchów i nastolatków. Jak zareagować na emocje dziecka? Jak ustrzec przed gorzkimi rozczarowaniami?

Twoja pociecha się zakochała! Wiedziałaś, że to kiedyś nastąpi, a mimo wszystko jesteś zaskoczona, że to już. Radość miesza się z niepokojem, obawami, strachem. Podpowiemy ci, jak w tej sytuacji najlepiej się zachować.

Reklama

Przedszkolaki w roli zakochanych
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że miłość ma różne odcienie. Ta przeżywana w przedszkolu to ogromna sympatia do wybranego kolegi czy koleżanki i próba naśladowania dorosłych. Maluchy chcą z ukochaną osobą stać w parze, bawić się. Nawet deklarują, że wezmą z nią ślub! Bywa, że obiektem westchnień chłopców jest mama lub pani z przedszkola, a dziewczynki - kolega starszego brata lub tatuś.

Rady dla mamy:

Nie wyśmiewaj i nie lekceważ planów dziecka. Bez względu na to, jak bardzo wydają ci się zaskakujące i absurdalne w ustach kilkulatka.

Nie podtrzymuj iluzji, że ty lub przedszkolanka zostaniecie żoną malca. Powiedz, że zarówno pani jak i ty macie już partnerów, a twój synek będzie miał żonę, gdy dorośnie.

Rozmawiaj z pociechą, co znaczy być zakochanym. Wyjaśnienia dostosuj do wieku dziecka. Powiedz, że to dbanie o wybranka serca, wyróżnianie go miłym gestem, komplementami, a także zgodna z nim zabawa. Warto już w tak młodym wieku wpoić dziecku, że z miłością nierozerwalnie wiąże się szacunek.

Możesz wyjaśnić, że nie każde uczucie jest odwzajemnione. Dzięki temu pociecha łatwiej zrozumie swój smutek, gdy obiekt westchnień odtrąci jej zaloty.

Burza emocji nastolatków

Miłość nastolatka jest inna. Ogarnia go euforia tak wielka, że potrafi przysłonić cały świat, w tym również szkolne i domowe obowiązki. Powinnaś cieszyć się z tego, co przeżywa dziecko, dyskretnie sprawując jednak nad nim kontrolę.

Rady dla mamy:

Nie oceniaj zbyt pochopnie. Pozwól dziecku czerpać radość z nowej znajomości. Unikaj chłodnych komentarzy typu: "Ja wiem, jak to się skończy", "Co ty możesz wiedzieć o prawdziwej miłości?", "Czy to, aby nie za wcześnie na amory?".

Powstrzymaj się od natarczywych rad. Nie chcesz, by dziecko popełniło błędy, jakie kiedyś były twoim udziałem... Mimo wszystko pozwól mu czerpać z własnych, nie twoich doświadczeń. Wesprzyj, gdy samo poprosi cię o radę lub pomoc.

Uszanuj sekrety. Zapewne chciałabyś wiedzieć, gdzie dziecko było na randce i co na niej robiło. Nie bądź taka dociekliwa. Pozwól latorośli na odrobinę intymności. Nie wypytuj, nie śledź, nie podsłuchuj rozmów telefonicznych. Niech nastolatek sam zdecyduje, kiedy oraz o czym ci opowie.

Uwaga! Te informacje zachowaj dla siebie. Nie plotkuj o znajomości dziecka z koleżankami, sąsiadkami. Gdy latorośl o tym się dowie, straci do ciebie zaufanie.

Ustal z dzieckiem czas na spotkania z sympatią. Zrób to, gdy pociecha zaczyna zaniedbywać szkolne i domowe obowiązki. Poinformuj, w jakie dni może spotykać się z chłopakiem lub dziewczyną, oraz o której ma być w domu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje