Reklama

Czego nie wiemy o "superproduktach"

"Superfoods" - takie określenie zyskały produkty, którym przypisuje się niezwykłe właściwości odżywcze, ale również wielki sukces marketingowy. I choć zdrowotnych aspektów odmówić im nie można, warto wiedzieć o nich coś więcej niż to, że warto je mieć w lodówce.

Od jarmużu, przez jagody goji czy nasiona chia, każdy z tych produktów zyskał przydomek superproduktu i z miejsca stał się spożywczym "must have" w lodówce każdego, kto dba o zdrowie i na bieżąco śledzi dietetyczne nowinki.

Jednak wraz z pojawieniem się tych superproduktów, dietetycy zaczęli się zastanawiać, czy są one zdrowsze od popularnych i dobrze znanych warzyw i owoców.

Prawda o superproduktach

Według British Dietetic Association (BDA), 61 proc. osób kupiłoby konkretny produkt, tylko dlatego, że został uznany za "superfood". 

- W dietetyce nie istnieje definicja "superfood", nie sprecyzowano czym ono jest i jakie właściwości decydują o jego wyróżnieniu, poza kryterium marketingowym. Jest to szczególnie pomocne, jeśli produkt pochodzi z dalekiego zakątka" - zauważa słynny, ceniony dietetyk Ian Marber.

Reklama

Jarmuż

Zacznijmy od jarmużu. Jego zielone liście stały się niezbędnym dodatkiem do sałatek i niezwykle modnych zielonych koktajli. Nie da się ukryć, że jest to bardzo zdrowe warzywo, bogate w żelazo, wapń, witaminy i składniki odżywcze.

Jednak obecne w nim glukozynolany występujące naturalnie w roślinach, "spożywane" w nadmiarze u niektórych osób mogą zakłócać funkcję tarczycy.

- Oczywiście, należałoby spożywać bardzo duże ilości jarmużu, aby w widoczny sposób wpływał na funkcję tarczycy. Jeden koktajl dziennie na pewno nie wyrządzi nam krzywdy. Aby uchronić się przed jego niepożądanymi skutkami, najlepiej jest go sparzyć, albo ugotować - radzi Ian Marber.

Jagody goji

Kolejnym produktem są jagody goji od wieków stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Dostępne w postaci suszonych owoców lub soku, te pomarszczone, czerwone jagody mają za zadanie wzmocnić układ odpornościowy i aktywność mózgu, chronić przed chorobami serca i rakiem.

Jak wskazuje BDA, należałoby wypić 13 porcji soku z jagód goji, aby dostarczyć organizmowi jak największą porcję przeciwutleniaczy, którą równie dobrze można znaleźć w jednym czerwonym jabłku. Co więcej, specjaliści wskazują, że jagody goji mogą wchodzić w interakcję z lekami na cukrzycę i nadciśnienie.

- Jagody goji znajdziemy głównie w formie suszonych owoców, które zwykle mają więcej cukru. Dlatego proponuję sięgać po świeże owoce tj. maliny, jagody, truskawki, jeżyny, które również są bogatym źródłem przeciwutleniaczy - radzi dietetyk.

Woda kokosowaKolejnym superproduktem jest woda kokosowa, która stała się ulubionym napojem gwiazd. Napój ten jest szczególnie polecany po treningu, ze względu na wysoką zawartość magnezu i potasu. Jednak czy warto sięgać po ten stosunkowo drogi napój.

Ian Marber przekonuje, że właściwości wody kokosowej nie różnią się zbytnio od korzyści, jakie czerpiemy z picia zwykłej wody, która przy tym jest znacznie tańsza.

Jagody acaiJednym z najgłośniejszych superproduktów były jagody acai. Reklamowane jako bogate źródło przeciwutleniaczy, białka, błonnika, witamin i minerałów, były one przedstawiane jako skuteczny sposób walki z nadwagą.

Jednak ich skuteczność w kontekście odchudzania nie została potwierdzona, mimo przeprowadzanych badań


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: jarmuż | jagody goji | woda kokosowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy