„Trzynastka” do zwrotu. ZUS apeluje do tysięcy emerytów

Konta milionów emerytów w Polsce w kwietniu zasilił dodatek w postaci 13. emerytury. Wielu nie będzie jednak cieszyć się z dodatkowych pieniędzy zbyt długo. Jak się okazuje, spora część seniorów nie powinna otrzymać podobnego bonusu. ZUS informuje. Konieczny będzie zwrot.

ZUS apeluje do tysięcy emerytów. Chodzi o zwrot 13. emerytury
ZUS apeluje do tysięcy emerytów. Chodzi o zwrot 13. emerytury123RF/PICSEL

Ile jest 13. emerytury na rękę? Dodatek zasilił konta seniorów

13. emerytura, wypłacana seniorom od 2019 roku, jest dodatkowym rocznym świadczeniem pieniężnym, którego wysokość wynosi równowartość minimalnej emerytury. "Trzynastka" jest więc dodatkowym zastrzykiem gotówki, na który z niecierpliwością czeka wielu seniorów.

Do końca kwietnia bonus w postaci dodatkowych pieniędzy wpłynął na konta 8,5 mln emerytów i rencistów w Polsce. Po 1 marca 2024 roku, po waloryzacji, miliony seniorów mogą cieszyć się z dodatku, który wynosi obecnie dokładnie 1780,96 zł brutto (1620,65 zł netto). Ten trafia na ich konta raz w roku, nie będąc jednocześnie skierowanym do wszystkich.

Prawo do pobrania 13. emerytury nie przysługuje między innymi:

  • osobom, których prawo do świadczeń zostało zawieszone na dzień 31 marca,
  • sędziom i prokuratorom na emeryturach oraz laureatom sportowym, którzy pobierają emeryturę olimpijską,
  • emerytom, którzy dorabiają do swoich regularnych świadczeń.

Jak się okazuje, tysiące seniorów będzie musiało więc zwrócić pieniądze.

Ważna informacja dla tysięcy emerytów. Chodzi o 13. emeryturę

Jednym z podstawowych warunków przyznania "trzynastki" jest przestrzeganie określonych w przepisach limitów dochodowych dorabiania do emerytury. Dodatek nie należy się bowiem tym osobom, które pobierają wcześniejsze świadczenia emerytalne, jednocześnie dorabiając.

Kto nie dostanie 13. emerytury w 2024?
Kto nie dostanie 13. emerytury w 2024? 123rf.com123RF/PICSEL
  • "Trzynastka" nie należy się tym osobom, których dochody wyniosą więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - a więc dorabianie do wcześniejszej emerytury do kwoty 9802,50 zł.
  • Dorabianie do wcześniejszej emerytury do kwoty 5278,30 zł, czyli 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, skutkuje zaś zmniejszeniem świadczenia.

Podobne ograniczenia dotyczą osób, które pomimo dorobienia do emerytury nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego. Ci seniorzy, którzy uzyskali odpowiedni wiek, są zwolnieni z limitów i nie muszą obawiać się o wpływające na ich konta dodatkowe bonusy.

Kto nie otrzyma 13. emerytury w 2024 roku? Konieczny będzie zwrot

Przekroczenie limitu 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia wiąże się z zawieszeniem wypłaty 13. i 14 emerytury. Prawo do dodatków sprawdzane jest w określonych terminach - w przypadku "trzynastki" 31 marca. W momencie przekroczenia limitów, dodatek zostaje zawieszony i podlega zwrotowi.

Met Gala 2024: Kwiaty i dekadencjaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas