Reklama

Logopeda: dziecięce błędy w artykulacji nie muszą być wadami wymowy

Według ekspertów dziecko, które dopiero uczy się mówić, często upraszcza sobie trudną wymowę języka ojczystego, przekręca głoski, skraca wyrazy, przestawia kolejność sylab. Jest to proces naturalny i nosi nazwę swoistej mowy dziecięcej. Czasami trudno jednak odróżnić zjawiska naturalne od wad wymowy.

"W teorii, o wadach mówimy wtedy, gdy wymowa odbiega od normy fonetycznej, począwszy od niewielkich nieprawidłowości, aż po wady uniemożliwiające kontakt z otoczeniem. Należy pamiętać, że do wad wymowy nie zaliczamy cech dziecięcego sposobu mówienia - wyjaśnia dr Justyna Leszka, logopeda i dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu (WSEIiI). - Trzeba jednak dokładnie wiedzieć i kontrolować, do kiedy dziecko może jeszcze mówić niewyraźnie, a kiedy już nie powinno" - dodaje.

Jej zdaniem, w takiej sytuacji niezastąpiony jest logopeda, czyli profesjonalista, który doradzi rodzicowi czy powinien poczekać i pozwolić dziecku kształtować zmysł mowy samodzielnie, czy pokaże, że potrzebuje już ono pomocy.

Reklama

Ekspertka z WSEIiI uważa, że w sytuacjach, kiedy intuicja podpowiada rodzicom, że coś jest "nie tak" z rozwojem dziecka, powinni oni zasięgnąć porady u logopedy, niezależnie od tego, czy dziecko ma 1,5 roku czy 5 lat. "Jeśli nasze obawy były na wyrost, usłyszymy fachową opinię o rozwoju mowy dziecka i ewentualne wskazówki do obserwacji. Ale jeśli okaże się, że pociecha ma trudności czy zaburzenia w rozwoju mowy, wczesne rozpoczęcie terapii może się okazać kluczowe dla całego późniejszego rozwoju" - uważa. Logopedzi są zdania, że rozwój mowy dziecka powinien się zakończyć do ok. 6. roku życia. Oznacza to, że w tym wieku dziecko powinno już swobodnie rozmawiać i komunikować się z innymi.

Wszelkie opóźnienia lub zaburzenia mowy wymagają konsultacji z logopedą. Jeśli będą utrzymywać się po 6. roku życia mogą negatywnie wpływać na zdolności adaptacyjne dziecka oraz jego funkcjonowanie w szkole, a później w pracy i w społeczeństwie.

Dlatego logopedzi przekonują, by zwracać uwagę na prawidłową wymowę u dziecka już od najmłodszych lat, kiedy możliwość korygowania jest duża, a dziecko ma czas na wypracowanie właściwych nawyków.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy